Dobre rady przyjaciół Pinokia – ważne cytaty

Dobre rady przyjaciół Pinokia – ważne cytaty

 Gadający  Świerszcz

Biada chłopcom, którzy buntują się przeciwko rodzicom i z kaprysów porzucają dom ojcowski! Nigdy im nie będzie dobrze na tym świecie i wcześniej czy później gorzko pożałują tego kroku.

.. Nieposłusznym dzieciom źle się wiedzie na tym świecie

Nie ufaj, mój chłopcze, tym, co obiecują, że cię wzbogacą z dnia na dzień. Zazwyczaj są to albo narwańcy, albo wydrwigrosze!

Pamiętaj, że chłopcy, którzy z kaprysów chcą koniecznie postawić na swoim, wcześniej czy później żałują tego.

  Dżeppetto :

…nie należy przyzwyczajać podniebienia ani do rzeczy zanadto wyszukanych, .ani do zbyt delikatnych. Mój kochany, nie wiadomo, co nam się może przytrafić na tym świecie. Rozmaicie bywa.

….bo zapamiętaj to sobie, że nie piękne ubranie robi pana, ale raczej czyste ubranie.

Dżeppetto mawiał, że dobry uczynek nigdy nie może przynieść szkody,

…kiedy niegrzeczni chłopcy stają się dobrymi, wówczas dana im jest moc, która sprawia, że nie tylko oni sami, ale nawet wnętrza ich domów przybierają nowy i uśmiechnięty wygląd..

Wróżka :

Chłopcy powinni wiedzieć, że dobre lekarstwo, zastosowane w porę, może zapobiec ciężkiej chorobie, a nawet uchronić od śmierci.

Mój chłopcze, kłamstwo zaraz można poznać, ponieważ  istnieją dwa rodzaje kłamstw: takie, co mają krótkie nogi, i takie, co mają długi nos. Twój rodzaj to właśnie kłamstwo, co ma długi nos.

Pamiętaj sobie, że nigdy nie jest za późno uczyć się i zdobywać wiedzę.

Musisz wiedzieć, że na tym świecie każdy człowiek, czy rodzi się bogaty, czy biedny, obowiązany jest zająć się czymś, robić coś, pracować. Biada temu, kto oddaje się próżniactwu! Próżniactwo to najgorsza choroba, którą trzeba leczyć natychmiast, od samego dzieciństwa; później, kiedy jesteśmy dorośli, nie można się już z niej wyleczyć.

Chłopcy, którzy z takim oddaniem wspierają swoich rodziców w nędzy i pielęgnują ich w chorobach, zawsze zasługują na wielką pochwałę i na wielką miłość, nawet jeżeli nie mogą uchodzić za wzór posłuszeństwa i dobrego zachowania.

 Papuga :

Śmieję się z tych głupków, co to wierzą we wszystkie brednie i dają się oszukać tym, którzy są chytrzejsi od nich.

Dzisiaj (niestety za późno) przekonałam się, że aby uskładać uczciwie parę groszy, trzeba umieć zarobić na nie pracą własnych rąk lub własnego umysłu.

Robaczek Świętojański:

Głód, mój chłopcze, to jeszcze nie powód, żeby przywłaszczać sobie to, co nie nasze…

 Gołąb :

Trzeba sobie powiedzieć, mój chłopcze — odparł Gołąb — że kiedy głód doskwiera, a nie ma nic innego do jedzenia, to i wyka staje się przysmakiem! Głód nie zna ani kaprysów, ani smakoszostwa!

Alidor :

Oddałeś mi wielką przysługę, a na tym świecie za wszystko trzeba płacić.

Wiadomo, na tym świecie wszyscy powinni sobie wzajemnie pomagać.

 Osiołek

Chłopcy, którzy przestają się uczyć, którzy porzucają książki, szkoły i nauczycieli, żeby oddać się wyłącznie zabawom i figlom, muszą źle skończyć!…

Świstak

Tak zapisano w księdze mądrości, że wszyscy rozwłóczeni chłopcy, którzy pogardzają szkołą, książkami i nauczycielami, a cały dzień spędzają na zabawach, grach i rozrywkach, muszą wcześniej czy później zmienić się w osiołki.

2 thoughts on “Dobre rady przyjaciół Pinokia – ważne cytaty”

  1. Komentarz pisze:

    Dzięki jest gites

  2. Anonim pisze:

    Dzięki wielkie ;D <3

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.