Przypomnij grecki mit o stworzeniu świata. Z czego powstał świat ?

Przypomnij grecki mit o stworzeniu świata. Z czego powstał świat? Kim byli pierwsi bogowie ?Jak do siebie się odnosili ?

           Na początku istniał Chaos, z którego wyłoniły się Uranos – Niebo i Gaja– Ziemia.Były to dwa potężne bóstwa, które tworzyły parę małżeńską. Z nich narodzili się tytani, cyklopi, (kiklopi)i ród sturękich. Ponieważ dzieci były szkaradne oraz okrutne, ojciec obawiał się ich i strącał każdego swego nowo narodzonego potomka do Tartaru.
         Matka Gaja z bólem i rozpaczą słuchała jęków własnych synów, dobiegających z bezdennej otchłani. Pewnego razu uknuła spidek przeciwko Uranosowi. Namówiła najmłodsze dzieci, Kronosa, żeby okaleczyło ojca i strąciło go z tronu.
         Syn posłuchał matki i zgładziwszy Uranosa, zasiadł na tronie.Za jego rządów zaczęły powstawać : słońce, gwiazdy, chmury, lasy i zwierzęta, rzeki i jeziora, góry i doliny. Żoną Kronosa była Rea. Władca, obawiając się utraty panowania nad światem, pozostawił swoich braci w Tartarze, a rodzące się dzieci połykał.
        Po urodzinach kolejnego potomka – Dzesua, Rea dała mężowi do połknięcia kamień zamiast dziecka, które oddała pod opiekę górskich nimf.Dziecko wykarmiła koza Amaltea. Gdy chłopiec podrósł, postanowił walczyć z ojcem. Namówił matkę do podania mężowi środka na wymioty, dzięki któremu z wnętrza Kronosa wyszło na świat rodzeństwo Dzeusa połknięte przez ojca : Posejdon, Hades, Hera, Hestia, Demeter.
W walce, którą syn stoczył z okrutnym ojcem, pomogła mu niezwykła tarcza – egida, wykonana ze skóry kozy Amaltei. Po zwycięstwie nad Kronosem Dzeus zaczął rządzić na Olimpie – siedzibie bogów.
        Jeśli pojawiło się jakieś zagrożenie, władca rzucał pioruny, które siały postrach, co przyczyniło się do nazwania go gromowładnym.Dzeus odnosił zawsze zwycięstwo. Pewnego razu pojawili się dziwni i straszni przeciwnicy – giganci, olbrzymy przypominające ludzi. Ich ciała kończyły sploty wężów. Mógł ich pokonać jedynie śmiertelny człowiek. Dzeus wysłał przeciw gigantom Heraklesa. Na pomoc przybył mu Dionizos razem ze swymi satyrami. Olbrzymy poniosły klęskę. To wspaniałe zwycięstwo sławili później w swych utworach greccy artyści.