Charakterystyka Odyseusza

Tytułowym bohaterem ksiażki ,, Przygody Odyseusza '' Jana Parandowskiego jest mityczny bohater Odyseusz – syn Laertesa. Król Itaki brał udział w wojnie troajńskieij. Był mężem Penelopy i ojcem Telemacha.

Bohater wyróżniał się wyglądem, był wysokim mężczyzną o silnej budowie ciała, jego twarz zdobiły kręcone włosy. Jego wygląd budzi stach i respekt wśród przeciwników. Dzięki  jego odwadze oraz pomysłowości udał osię Grekom pokonać Trojan.

Jego wielka duma  i pewność siebie nie spodobał się bogowi mórz i oceanów Posejdonowi, który skzał Odysa na długą tułaczkę po morzach i oceanach. W czasie swojej dziesięcioletniej tułaczki opiekowała się nim bogini Atena.

Słynął z wierności, pomimo dziesięcioletniej podróży zawsze pamiętał oswojej żonie Penelopie, starał się wrócić do swojej ojczyzny. Charakteryuje go wielka wytrwałość i upor w dążeniu do celu. Nigdy nie zapomniał, że jest królem Itaki. Myśl o ukochanej ojczyźnie oraz miłosć do żony Pebnelopy i syna Telemacha dodwały mu wiary w powodzenie planów powrótu. Odyseusz musiał stawić czoła wileu przecinościom, zawsze jednak dzięki udawało mu się znaleźć wyjście z trudnej sytuacji. Gdy został zamknięty w jaskini  przez cyklopa Polifema, wpadł na pomysł wyjścia z opresji. Dzięki jego sprytowi on i jego towarzysze opuścili jaskinię ukryci pod burzuchami owiec.

Król Itaki odznaczał się ciekawością, dlatego zależało mu, aby połsuchać śpiewu syren.  Syreny -nimfy morskie uchodziły za groźnie,  mieszkały na wyspie mieszczące się między wyspą Kirke  a Skyllą i Charybdą. Swoich niezwykłym śpiewm zwabiały podróżników. Odyseusz przepływając statkiem w ich pobliżu, w trosce o bezpieczeństwo towarzyszy podróży,  kazał im zalepić uszy woskiem. Sam  przywiązał się do masztu i jako nieliczny podróżny usłyszał śpiew syren i przeżył.  Świadczy to o jego przebiegłości oraz podkreśla wyjątkowy spryt i mądrość.

Nie brakowało Odyseuszowi odwagi, mężnie przeciwstawił się konkurujacym  o rękę jego żony zalotnikom. Pokonał  ich w walce oraz bezlitośnie ukarał śmiercią. Odyseusz był srogim  wojownikeim, który nie miał litości dla swoich wrogów.

Moim zdaniem Odyseusz to bohater niezwykły, jego przygody budzą olbrzymie zainteresowanie. Na szczególny podziw zasługuje jego upór w dążeniu do osiągnia zamierzonych celów.