Charakterystyka Herkules Poirot

Charakterystyka Herkulesa Poirot

     Głównym bohaterem książki ,, Dwanaście prac Herkulesa’’ Agata Christie jest Herkules Poirotdetektyw słynący z niezwykłej umiejętności rozwiązania najtrudniejszych zagadek kryminalnych.  To jeden z najpopularniejszych bohaterów powieści detektywistycznych na całym świecie. Jest on znany nieomal w każdym zakątku naszego globu.

      Podobnie jak w powieściach tak i w realnym życiu rzadko, kiedy można spotkać osobę, która choćby raz nie słyszała nazwiska Poirot. Najprościej można było by o nim powiedzieć, że stanowi on mieszankę wielkiego ego, pewności siebie i lekkiej arogancji, zamkniętej w małym ciele.

     Jego wygląd jest niezwykle ekscentryczny – niewielkiej postury człowiek, zawsze elegancko ubrany, z obowiązkowymi lakierkami na nogach, niezależnie od miejsca, w jakim się znalazł (ubiera je nawet w najmniej odpowiednie miejsca, czego później zaczyna żałować mimo swojego poczucia estetyki). Cechą charakterystyczną jego wyglądu są wąsy, z których on był niezmiernie dumny, zaś dla poniektórych osób, z jakimi miał styczność były one nieco groteskowe.

       Był on osobą powszechnie szanowaną i rozpoznawaną, a przynajmniej wiele osób w całej Anglii słyszało jego nazwisko. Zawsze było dla niego wielkim zaskoczeniem, gdy ktoś go nie rozpoznawał. Obracał się w wysokich kręgach i miał wielu znaczących znajomych i przyjaciół. Mimo, że jego metody pracy dziwiły wiele osób, wydawało się niekiedy, że krąży bez celu zadając dziwne pytania, jednakże zawsze cechowała skrupulatność i dążenie do rozwiązania zagadki za wszelką cenę. Należy wspomnieć o tym, że zawsze działał on zgodnie ze swoim sumieniem i swoistym pojęciem sprawiedliwości, więc nie za każdym razem ujawniał sprawcę przestępstwa, jakiego zagadkę rozwiązał. Było tak chociażby w przypadku panny Carnaby z książki „Dwanaście prac Herkulesa” czy też bohaterami powieści „Morderstwo w Orient Ekspresie”. Kierował się swoimi zasadami, chciał postępować słusznie i uczciwie.

        Poirot miał swoje przyzwyczajenia i rytuały, które innych niekiedy irytowały, o tym może świadczyć fakt, że sama autorka postaci – Agatha Christie nie przepadała za nim. Stworzyła ona powieść, w jakiej Herkules Poirot ginie. Jednakże zaznaczyła, że ma ona zostać wydana dopiero po jej śmierci.

        Wszystkie cechy tego małego belgijskiego detektywa (w powieściach niejednokrotnie pojawia się wątek jego pochodzenia, z reguły prostuje on błędne przekonanie, iż pochodzi z Francji), zarówno te dobre jak i uważane za irytujące doskonale zostały pokazane przez autorkę w powieści „Dwanaście prac Herkulesa”, w której to podejmuje się on powtórzenia wyczynu mitycznego herosa, jednakże nie za pomocą siły mięśni, lecz rozumu. Już sam fakt, że porównywał się do starożytnego bohatera świadczy o jego poczucie własnej wartości oraz dumnie. Jego pewność siebie przy każdej z dwunastu prac rośnie coraz bardziej. Jest tutaj bardzo dobrze przedstawiony jego kunszt i finezja, tak charakterystyczne dla jego sposobu działania – wydaje się, że nie ma dla niego zagadki nie do rozwiązania, co mimo wszystko nasuwa skojarzenia z nadzwyczajnymi i nadludzkimi umiejętnościami. Zawdzięcza to umiejętności dedukcji, cierpliwości, która każe mu skrupulatnie analizować każdy szczegół oraz błyskotliwości. Detektyw ma niezwykłą moc dostrzegania najmniejszych szczegółów oraz wyciągania na ich podstawie zazwyczaj słusznych hipotez. Swojemu uporowi, a także skrupulatności zawdzięcza powodzenie w rozwiązywaniu  niewyjaśnionych zagadek kryminalnych. Jest dumny ze swoich osiągnięć, dlatego lubi pochwalić się sposobem rozwiązania zagadki. Bardzo spektakularnie przedstawia wyniki swojego śledztwa – zbiera wszystkie osoby zainteresowane w jednym pomieszczeniu i po kolei omawia motywy zbrodni, które mogły pokierować każdą z nich, by na końcu wskazać właściwego zbrodniarza.

          Herkules Poirot to bohater, który pomimo wad,  zasługuje na uznanie oraz szacunek, za olbrzymią wiedzę, determinację w odkrywania najbardziej zawikłanych zagadek oraz odwagę. Może być pozytywnym wzorem nie tylko jako detektyw, ale przede wszystkim człowiek.

 

 

2 thoughts on “Charakterystyka Herkules Poirot”

  1. Świetna strona, gratuluję znajomości tematu.
    pozdrawiam

  2. Majka pisze:

    Świetna charakterystyka!Bardzo dużna znajomość postaci.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.