Przygody Odyseusza streszczenie

PRZYGODY ODYSEUSZA

Od Kikonów do Cyklopów

        Po 10 latach walki pod Troją greckie wojsko przygotowywało się do powrotu do domu, ładowali zdobyte łupy, okręty gotowe do drogi kołysały się na morzu. Oddział złożony z dwunastu okrętów rozwinął żagle, to Odyseuszkról Itaki spieszył do domu. Nie sprzyjał mu los, rozpętała się ,, wściekła wieja ‘’  i zapędziła statki do trackich wybrzeży. Te strony należały do szczepu Kikonów. Z morza było widać ich miasto- Ismaros. Odyseusz napadł na miasto z wojskiem, po zdobyciu łupów zarządził powrót na statek. Żołnierze nie posłuchali go, urządzili ucztę na brzegu. Tymczasem Kikonowie zostali wsparci przez posiłki, napadli oni w nocy na śpiących Greków. Odyseusz stracił 72 ludzi, po 6 z każdego z okrętów. 

          Pozostali wypłynęli w morze, przez dwa dni pływali, później u przylądka Malei pochwyciły ich prądy i po 10 dniach zawinęli do brzegu po żywność i wodę. Tylko dwóch ludzi zostało wysłanych na zwiady, spotkali tubylców, którzy ich nakarmili lotosem, kwiatem o wyjątkowych właściwościach, kto go skosztował pragnął tylko zostać w krainie Lotofagów. Odyseusz przykuł ich do ławy wioślarskiej i odpłynął. Przypłynęli do brzegu,  Odyseusz postanowił zwiedzić drugą wyspę, popłynął na zbadanie sąsiedniej wyspy. Wszedł do pieczary obrosłej gąszczem laurowym, były tam kosze z serem, sagany z mlekiem i serwatką, koźlaki i baranki. Wieczorem zjawił się gospodarz, podobny był do góry porosłej lasem, na środku czoła miał oko, był to Cyklop. Zatarasował wejście do pieczary głazem, zaczął doić kozy,  potem zjadł dwóch towarzyszy Odyseusza, nie zważał na prośby Odyseusza, który przedstawił się i prosił o gościnę.

          Następnego dnia zjadł dwóch na śniadanie, dwóch na kolację. Odyseusz przedstawił się jako Nikt, poczęstował Polifema winem, gdy padł on nieprzytomny, wbił mu w oko opalony w ogniu drąg z drzewka oliwnego. Gdy Polifem stracił oko zaczął skarżyć się innym olbrzymom, jednak, gdy pytali, kto mu to zrobił odpowiadał : Nikt. Inne olbrzymi sądziły, że postradał zmysły. W tym czasie Odyseusz z towarzyszami przywiązali się pod brzuchami owiec, Odyseusz ukrył się na brzucha barana. Gdy rano Polifem wypuszczał z pieczary zwierzęta na paszę, nie wyczuł ukrytych ludzi. Odyseusz szczęśliwy, że udało mu się przechytrzyć Polifema, zaczął krzyczeć i przechwalać się, że jest królem Itaki. Polifem, gdy znał już prawdziwe imię swojego przeciwnika poprosił Posejdona, swojego ojca o pomoc w wypełnieniu się klątwy, którą rzucił na Odyseusza. Życzył mu, aby wrócił do domu, po długiej tułaczce, jako nędzarz, bez okrętu i żadnego sługi.

          Odyseusz nawet nie przypuszczał, że klątwa wypełni się.