Willy Wonka charakterystyka

Willy Wonka

Głównym bohaterem powieści ,, Charlie i tabliczka czekolady ’’ Roalda Dahla był Willy Wonka. Ekscentryczny i tajemniczy właściciel największej na świecie fabryki czekolady.

Chodził ubrany w czarny cylinder, frak z pięknego śliwkowego aksamitu, spodnie koloru przydymionej zieleni i w rękawiczkach  o kolorze perłowoszarym. Nosił małą, starannie przystrzyżoną hiszpańska bródkę, uwagę zwracały jego czarne i roziskrzone oczy. Cała twarz Wonki promieniała sprytem, radością i rozbawieniem. Sprawiał wrażenie dziarskiego i pełnego wigoru.  Z uwagą śledził , co działo się wokół niego, dlatego szybkimi ruchami przekrzywiał głowę na wszystkie strony, aby nic nie uszło jego spojrzeniu ; ,, Jego szybkie ruchy  przypominały starą, mądrą  wiewiórkę w parku ''.

Według dziadka Joego „Pan Willy Wonka jest najbardziej zachwycającym, najbardziej fantastycznym, najbardziej niezwykłym producentem czekolady, jakiego świat kiedykolwiek widział! (…) W dziedzinie czekolady to prawdziwy czarodziej!”

Willy Wonka był niezwykle zdolny, kreatywny, wpadał na pomysły, które wymagały nie tylko olbrzymiej wiedzy, ale też  wyobraźni. Willy Wonka   wymyślił nietopiące się lody, pianki żelowe smakujące jak fiołki i inne cuda. Jego pomysły miała pomgać ludzniom, świadczyło to o jego wrażliwości oraz dobroci.  Zaniepokojony podkradaniem mu przepisów przez konkurencję, zrezygnował z zatrudniania ludzi i sprowadził do pracy Umpa-Lumpy, by strzec tajemnicy produkcji najlepszych czekolad świata.

Chcąc znaleźć godziwego następcę stanowiska kierownika fabryki, wymyślił konkurs, dzięki któremu pojawiło się  5 batoników ze Złotym Talonem. Szczęśliwi znalazcy odwiedzą jego od lat zamkniętą dla ludzkich oczu fabrykę, spośród nich wybierze dziecko, któremu przekaże dorobek swojego życia.

 Cenił takie wartości jak  dobro, brak egoizmu czy wrażliwość. Dlatego dzieci, które odwiedziły fabrykę dostały nauczkę. Willy Wonka pragnął ich odczuć niewłaściwego zachowania w niezwykły, ekscentryczny sposób.

Willy Wonka nie miał rodziny, dlatego postanowił swoją fabrykę oddać najbardziej wrażliwemu i bezinteresownemu  dziecku, jakim był Charlie Bucket. Kochał swoją fabrykę, pragnął, aby jego następcy również zależało na niezwykłej fabryce czekolady.

Uważam, że Willy Wonka to niezwykła postać. Wzbudza szacunek, ale też olbrzymia sympatię.