Żona modna streszczenie

Satyra ,, Żona modna ”  Ignacy Krasicki

streszczenie

Pan Piotr, który pełni rolę narratora w satyrze spotyka znajomego, który gratuluje młodemu małżonkowi małżeństwa. Podczas rozmowy okazuje się, że nowożeniec jest nieszczęśliwy w małżeństwie. Przede wszystkim wybranka to piękna panna z miasta. Największą jej zaletą był wniesiony do małżeństwa posag, na który składały się cztery wsie graniczące z jego majątkiem.

Przed ślubem już było wiadomo, że panna preferuje styl życia oparty na cudzoziemskich wzorcach. Podpisano umowę przedmałżeńską, w której znajdowała się informacja, że w czasie choroby żona zamieszka w mieście razem ze służącą Francuzką.Z kolei zimę spędzi w stolicy, będzie posiadała własny powóz, komfortowy dom na wsi. Przede wszystkim jeżeli nie będzie zadowolona z małżeństwa – może zażądać rozwodu.

Zażądała, aby do dworku męża pojechać modną, angielską karetą na resorach, którą pan Piotr musiał od razu kupić. W podróż zabrała ze sobą pudła, skrzynki, klatki z ptakami psy.Oczywiście dla męża nie było już prawie miejsca w karecie. Po przyjeździe z pogardą odniosła się do służących, dlatego  służący Franciszek miał łzy w oczach . Niegrzecznie potraktowała  księdza ,skrytykowała wygląd dworku oraz ogród. Od razu zaczęła remontować oraz zmieniać wystrój wnętrza zgodnie z najnowszą modą. Sprowadzała w tym celu z Warszawy  drogie meble, zastawę stołową, lustra, rzeźby i obrazy. Nie podobali się jej prości służący, więc zatrudniła cudzoziemską służbę: cudzoziemskiego  kucharza, pasztetnika, cukiernika.

Gdy dworek został wyremontowany przypominał wyglądem warszawskie salony. Wtedy żona zaprosiła gości na przyjęcie z fajerwerkami. Od jednego z nich zapaliła się stodoła, gdy pan Piotr zaczął ją gasić naraził się tylko na drwiny ze strony żony i jej gości.

Gdy mąż wspomniał o ogromnych wydatkach i rozrzutnym trybie życia, żona wspomniała  z wyższością o czterech wioskach, które wniosła w posagu. Wtedy Piotr zaproponował powrót do miasta.

Narrator opowiada zrezygnowany znajomemu, że od kilku tygodni prowadzi próżniaczy i zabytkowy tryb życia w mieście.