Napisz krótkie opowiadanie, którego bohaterami będą postacie z wybranej bajki Ignacego Krasickiego.

Napisz krótkie opowiadanie, którego bohaterami będą postacie z wybranej bajki Ignacego Krasickiego.

Opowiadanie na podstawie bajki ,, Ptaszki w klatce '' Ignacego Krasickiego

PTASZKI W KLATCE

"Czegóż płaczesz? – staremu mówił czyżyk młody –

Masz teraz lepsze w klatce niż w polu wygody".

"Tyś w niej zrodzon – rzekł stary – przeto ci wybaczę;

Jam był wolny, dziś w klatce – i dlatego płaczę".

Pewnego dnia młody czyżyk postanowił założył się ze swoimi kolegami czyżykami, że potrafi najgłośniej i najbardziej melodyjnie śpiewać na całej łące.

Po chwili zacząl świergotać, chwalić się swoim pięknym melodyjnym głosem, swój śpiew zakończył przeciągłym poświstem. Tak piękny śpiew rozlegał się po całej okolicy. Niespodziewanie śpiew czyżyka usłyszało dwóch ptaszników, którzy postanowili złapać ptaka o pięknym i melodyjnym głosie.

Czyżyk był tak pochłonięty śpiewem, że nie zauważył dwóch ptaszników, którzy przygotowali na ptaszka pułapkę. Wysypali ziarna konopi, wiedzili, że to przysmak czyżyków. Gdy skończył śpiew żółtozielony ptaszek zobaczył na liściach świerku kuszące ziarna. Szybko podfrunął do gałęzi, ale wtedy został złapany przez ukrytych zza drzewami ptaszników. Schywatli czyżyka i ukryli w klatce.

Po kilku minutach ptaszek o szarych plamkach na piórkach zaczął bardzo się niepokoić, ponieważ znalazł się w dużej klatce w  domu z widokiem na ogród. Nagle zobaczył, że nie jest sam. W klatce znajdował się też starszy czyżyk, który spokojnie pił wodę. Uwięziony czyżyk zaczął płakać i rozpaczać nad swoim losem. Po chwili załamany  młody czyżyk zaczął rozmowę z lokatorem klatki. Po chwili dowiedział się, że stary czyżyk jest bardzo zadowolony jest z mieszkania w klatce. Podoba mu się, że ma podaną wode i ziarna. Nie budzi łw nim smutku fakt, że nie jest wolny. Stary czyżyk był zdziwiony rozpaczą mlodego ptaszka. Nie mógł go zrozumieć, ponieważ nigdy nie był wolny. Urodził się w klatce.