Prometeusz oszukał Zeusa. Poszukajcie mitów, w których człowiekowi lub innej istocie udało się wygrać z bogami, np. przechytrzyć ich, pokonać w zawodach.

Prometeusz oszukał Zeusa. Poszukajcie mitów, w których człowiekowi lub innej istocie udało się wygrać z bogami, np. przechytrzyć ich, pokonać w zawodach.

         Bohaterem literackim, któremu udało się przechytrzyć bogów, w tym Dzesua był król Koryntu – Syzyf. Jako ulubieniec bogów był często zapraszany na Olimp, gdzie nie tylko uczestniczył w ucztach, ale też korzystał z ambrozji oraz nektaru bogów. Naraził się Dzeusowi, ponieważ zdradził usłyszane podczas jednej z wizyt na Olimpie tajemnice i przekazał je pochopnie ludziom. Rozgniewany najważniejszy z bogów wysłał po niego bożka śmierci – Tanatosa. Przebiegły i odważny Syzyf nie zamierzał umierać, wiedząc o wizycie Tanatosa przygotował na niego pułapkę, następnie uwięził go w lochach. Przez wiele lat udało się Syzyfowi korzystać z życia, do czasu, gdy Dzesu dowiedział się od Boga podziemi Hadesa, że ludzie nie umierają, a bożek śmierci zniknął, wtedy bóg rozgniewał się na Syzyfa. Wysłał do króla Koryntu Aresa. Tanatos zabrał po uwolnieniu Syzyfa do Hadesu, ale zanim to nastąpiło, sprytny władca Koryntu poprosił żonę, aby nie chowała jego zwłok. Po śmierci i znalezieniu się w Hadesie Syzyf skarżył się, na okrutną i nieczułą żonę, która nie dopełniła obowiązku i pochowała jego zwłok. Bóg podziemi wysłuchał skarg Syzyfa i pozwolił mu wrócić na ziemię rozprawić się z żoną. Od tego czasu Syzyf jeszcze przez długie lata żył w Koryncie, ponieważ bogowi zapomnieli o mało dyskretnym i przebiegłym dawnym towarzyszu uczt na Olimpie.

          Niestety okazało się, że bogowie wreszcie przypomnieli sobie o krnąbrnym człowieku, Syzyf został surowo ukarany, musi przez wieczność wtaczać na szczyt góry głaz, który jednak po wniesieniu go na szczyt stacza się do stóp góry.