Czy Pinokio zasłużył na to, żeby stać się chłopcem?

Czy Pinokio zasłużył na to, żeby stać się chłopcem? Dlaczego?

Pinokio popełnił wiele błędów, był niegrzecznym i nieposłusznym pajacykiem, który sprawił wiele bólu swojego ojcu Dżeppetto oraz Wróżce. Niejednokrotnie swoim zachowaniem zawodził ich oczekiwania oraz często okłamywał.

Pajacyk nie zamierzał chodzić do szkoły i nie miał ochoty uczyć się. Jego największym pragnieniem było spać, jeść i prowadzić życie włóczęgi. Nie docenił poświęcenia Dżeppetta i sprzedał elementarz, aby kupić bilety do teatru marionetek.  Przez swój brak rozsądku i łatwowierność stracił pięć centów, jakie dostał od Dyrektora Ogniojada. Uwierzył Knotowi i dał się namówić na próżniacze życie w Krainie Zabawek .

Jednak  Pinokio dzięki mądrym radom przyjaciół  zrozumiał, że źle postępował i zmienił się. Dzięki jego pomocy Dżeppetto oraz Tuńczyk wydostali się z brzucha rekina. Później przez pięć miesięcy wstawał codziennie o świcie i szedł kręcić kołowrót, żeby ten sposób zarobić na garnuszek mleka, które podtrzymywało wątłe siły Dżeppetta. I nie poprzestawał na tym, ale w wolnych chwilach nauczył się wyplatać z łyka kosze i koszyczki, a zarobione pieniądze przeznaczał na codzienne wydatki. Wśród innych rzeczy sklecił sobie  wózeczek, w którym w piękne dni zabierał swojego tatusia na przejażdżkę dla zaczerpnięcia świeżego powietrza. Wieczorami ćwiczył się w czytaniu i pisaniu. Kupił w pobliskim miasteczku za kilka groszy wielką księgę, której brakowało karty tytułowej i spisu rzeczy, i ta księga stanowiła jego lekturę. Do pisania używał ździebełka przyciętego w pióro, które — w braku kałamarza i atramentu — maczał we flaszeczce napełnionej sokiem z morwy i z wiśni. Dzięki dobrej woli pracowitości nie tylko zdołał zapewnić wygodne życie swemu ojcu, który ciągle chorował, ale potrafił ponadto uskładać sobie czterdzieści soldów na nowe ubranie. Następnie podarował ciężko zarobione  pieniądze, aby pomóc Wróżce.

Myślę, że swoich zachowaniem udowodnił, że stał się dobrym pajacykiem, uczciwym, pracowitym i wrażliwym na cierpienie innych. Uważam, że zasłużył, aby stać się prawdziwym chłopcem.