Przygody Tomka Sawyera streszczenie

Rozdział I

Ciotka Polly mieszkała w miasteczku St. Petersburg z synem Sedem, Tomkiem synem swojej siostry i  oraz Murzynkiem Jimem.

Ciotka Poly próbowała złapać Tomka Sawyer'a, który miał usta wysmarowane konfiturami. Ciotka zakazała chłopcu brać konfitury bez pozwolenia.  Chłopiec skoczył przez parkan i uciekł przed karą. Ciotka opiekowała się Tomkiem  o śmierci swojej siostry.

Tego dnia Tomek był na wagarach, a ciotka przy wieczornej kolacji starała się podstępnymi pytaniami ,, wyciągnąć '' z chłopca prawdę. Była pewna, że chłopiec wagarował i kąpał się w rzece. Tomek wyjaśnił, że ma mokre włosy ponieważ moczył włosy pod studną. Dowodem, że niewiności chłopca był przyszyty kołnierzyk. Gdy chłopiec odchodził od stołu, Sed, przyrodni brat Tomka zauważył, że kołnierzyk przyszyty jest czarną nitka.

Ciotka Polly miała pewność, że chłopiec zdjął koszulę, kąpał się w rzece, a potem sam przyszył kołnierzyk, ale pomylił kolory nitki.

Tomek uciekł z domu, po drodze spotkał nieznajomego, ładnie ubranego chłopca. Doszło między nimi do kłótni, a potem bójki. W której wygrał Tomek. Nieznajomy rzucił kamieniem w Tomka i uciekł do domu. Tomek przez chwilę czekał przed domem chłopca, ale jego mam wyszła i kazała mu odejść.

Chłopiec wrócił późno do domu, ciotka Polly postanowiła, ukarać go w niedzielę ciężką pracą.

Rozdział II

 Tomek miał za karę pomalować parkan, który miał trzydzieści metrów długości. Był nieszczęśliwy, bo nie chciało mu się malować parkanu. Nagle zobaczył Jima, który szedł z wiadrem po wodę do studni. Tomek szybko go przekupił szklaną, białą kulką, żeby zamienił się z nim i pomalował za niego parkan. Jednak jego plany zniweczyła ciotka Polly, która obserwowała chłopców. Wymierzyła też karę za pomocą pantofla Jimowi, który z bolącym grzbietem i wiadrem biegł po wodę.

Tomek sprawdział zawartość swoicj kieszeni i stwierdził, że nie wystarczy mu ,, skarbów'' , aby przekupić kolegów, aby malowali za niego. Nagle wpadł na nowy pomysł – zaczął malować parkan, udając, że sprawia mu to ogromną przyjemność.

Takiego zadowolonego i pracującego Tomka jako pierwszy zauważył Ben Roger. Tomek tak zachwalał malowanie, że Ben zaczął go prosić, aby mógł spróbowac. Tomek jednak przekonywał, że nie każdy potrafi dobrze malować parkan. Takie wyzwanie tak zaciekawiło Bena, że zaproponował Tomkowi jabłko za szansę malowania. Tomek łaskawie zgodził się, a Ben zaczął malować. Potem pojawił się Billy, który przekupił tomka podartym latawcem, po chwili Johny wręczył Tomkowi zdechłego szczura i kawałek sznurka.

Pod koniec dnia parkan pomalowany został trzykrotnie wapnem, a Tomek wzbogacił się o cenne przedmioty (dwanaście szklanych kulek, połamane organki, kawałek niebieskiego szkła od butelki, szpulkę do nici, klucz, kawałek kredy,szklany korek od karafki,ołowianegożołnierzyka,dwie kijanki,sześć kapiszonów,kota z jednym okiem, mosiężną kołatkę do drzwi, psią obrożę, rękojeść noża, cztery skórki z pomarańczy i starą rozbitą ramę okienną – nic nie robiąc cały dzień.

Rozdział III

Tomek pokazał zachwyconej cioci parkan kilkakrotnie pokryty białą farbą. Dała mu w nagrodę najładniejsze jabłko ze spiżarni. Gdy wychodził z domu obrzucił gliną Sida.Potem na rynku bawił się z kolegami- był generałem armii walczącej z drugą armia pod dowództwem Joe Harpera.Po zwycięstwie wracał do domu i przechodząc koło domu, w którym mieszkał Jeff Thatcher zauroczył się ujrzaną tam dziewczynką o niebieskich oczach i blond  warkoczach. Od razu zapomniał o AmyLawrence, w której wcześniej był zakochany. Zaczął się popisywać, przybierać figury gimnastyczne. To trwało aż do wieczora.