Jak sądzisz, dlaczego twórcy późniejszych epok tak często odwoływali się do mitu o Orfeuszu ? Jakie uniwersalne wartości odnaleźli w jego historii ?

Jak sądzisz, dlaczego twórcy późniejszych epok tak często odwoływali się do mitu o Orfeuszu ? Jakie uniwersalne wartości odnaleźli w jego historii ?

Człowiek stworzył system wartości, w których określił, co jest dla niego najważniejsze. Bardzo wysoko ludzie cenią miłość i przyjaźń. Pragniemy być kochani oraz obdarzani miłością. Historie opowiadające o prawdziwej miłości utwierdzają człowieka w przekonaniu, że istnieje ona naprawdę. W ciągu życia staramy się ją odnaleźć , gdy osiągniemy swój celem stajemy się spełnieni i szczęśliwi.

Mit o Orfeuszu odwołuje się do najważniejszej z wartości do miłości. Syn króla trackiego był najwspanialszym poetą oraz muzykiem wrażliwym na piękno i potrafiącym obdarzyć miłością. Jego wybranką została nimfa Eurydyka, którą poeta kochał . To uczucie sprawiło, że nie bał się zstąpić do Tartaru, gdy ukochana ukąszona przez jadowitego węża zmarła od ukąszenia. Wiele odwagi i determinacji wymagała ta wyprawa od cierpiącego Orfeusza, jednak postanowił odzyskać ukochaną.

Ta historia zmusza nas do refleksji na potęgę miłości, która wyzwala u ludzi olbrzymią odwagę, chęć poświęcenia się dla ukochanej osoby i czyni z człowieka pozbawionego egoizmu szaleńca. Ale to pozytywny obłęd, w którym człowiek jest zdolny pokonać swoje słabości i strach. Taka determinacja staje się pełna podziwu, daje ludziom nadzieję i wiarę w moc uczucia. Siła uczucia łącząca Orfeusza i Eurydykę wyraża odwieczną tęsknotę na pięknym i szczerym uczuciem, dlatego jest tak lubiana przed poetów i pisarzy późniejszych epok. Chociaż historia świata zmienia się to tęsknota za miłością i pragnienie bycia szczęśliwym jest ponadczasowe i niezmienne.