Obóz arystokratów

Obóz arystokratów:

Mąż – hr. Henryk – poeta, bogaty właściciel ziemski, przywódca obozu arystokratów; „Jako poeta jest egoistą, jako szlachcic jest człowiekiem odważnym, a ponadto, jako poeta, czuje, co to uczucie; (…) jest w dodatku ambitny” (19X111833). Stale poszukujący, utalentowany, sławny, pyszny, zwolennik niezwykłości, podatny na pokusy szatana, „poeta chrześcijański” skazany na potępienie, kochający ojciec, dręczony wyrzutami sumienia mąż, wierny wyznawanym ideałom, za wszelką cenę dążący do wielkości, samotny, indywidualista, samobójca. Według Mickiewicza, „streszcza w sobie wszystkie charaktery wystawione przez poetów obcych i polskich”.

Arcybiskup – dokonujący symbolicznego namasz­czenia hr. Henryka na wo­dza arystokratów, dostoj­ny, jedyny, przed którym klęka Henryk.

Jakub – stary, wierny słu­ga hr. Henryka, typ stare­go wiarusa, powtarzające­go „Tak mi. Panie Boże, dopomóż!”, nie ulega po­kusie rewolucji, ale ginąc z rąk demokratów przekli­na Męża za jego upór.

Ojciec Chrzestny-trzyma Orcia do chrztu; asystuje lekarzom badającym stan zdrowia i psychiki chłop­ca; jest negocjatorem po­między Pankracym a ary­stokratami i rozczarowuje się wynikiem rokowań (także on zostaje skazany na śmierć).

Książęta, Hrabiowie, Ba­ron, arystokraci i arystokratki – gromadka ostat­nich ocalałych możnych, nękana głodem i stra­chem, niechętna hr. Hen­rykowi, skłonna do roko­wań z rewolucjonistami i do zdrady własnego wo­dza, straceni mimo wcze­śniejszych obietnic Pan­kracego.

One thought on “Obóz arystokratów”

  1. Bardzo ciekawa stronka i mega dużo fajnych rzeczy.
    Serdecznie gratuluję i pozdrawiam autorów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.