Rozmowa Andrzejowej Korczyńskiej z synem tekst

  „ NAD NIEMNEM '' ELIZA ORZESZKOWA

  Rozmowa Andrzejowej Korczyńskiej z synem
  Fragment

  – Powiedział mi Wincenty, że mama życzyła sobie widzieć się ze mną, gdy tylko do domu wrócę. A ja także w ten piękny wieczór z Korczyna wracając postanowiłem bardzo poważnie pomówić dziś z mamą o rzeczach mających dla mnie wagę wielką, niezmierną…
  Spojrzała na niego, w oczach jej zamigotał niepokój.
  – Słucham cię, mów! Może myśli nasze spotkały się i o jednym przedmiocie mówić z sobą pragniemy.
  – Wątpię – odpowiedział – jestem nawet pewny, że mamie nigdy nie przyszło na myśl to, co ja dziś mamie chcę zaproponować, a raczej o co bardzo usilnie prosić.
  Uśmiechnął się do matki pieszczotliwie, z przymileniem i; schyliwszy się znowu, piękną białą rękę na czarnej sukni spoczywającą pocałował.
  – Parions* – zażartował – że propozycją moją mama będzie zdumioną… nawet oburzoną… oh, comme je te connais, ma petite, chere maman': – ale po namyśle i spokojnej rozwadze, może…
  – Słucham cię – powtórzyła, a piękne jej oczy, których blask łzy i tęsknoty zgasiły, z niewysłowionym wyrazem powściąganej czułości spoczywały na tej pochylonej ku jej kolanom głowie, na którą. Boże! ileż nadziei, ileż jej cudownych marzeń i namiętnych modlitw spłynęło!
  Głowę podniósł, ale nie wyprostował się, tylko w poufnej i razem coś pieszczotliwego mającej w sobie postawie, ręki matki z dłoni nie wypuszczając mówić zaczął:
  – Nieprawdaż, najlepsza mamo, że u stóp twoich i u twojego serca dziecinne i trochę późniejsze nawet lata spędziłem tak, jak spędzać je musiała la belle au bois dormant*, słodko drzemiąca w swym kryształowym pałacu wśród zaklętego lasu, którego nigdy nie dotykała jej stopa i z którego przychodziły do niej tylko wonie kwiatów i śpiewy słowików? Nieprawdaż chere maman, że usuwałaś mię starannie od wszystkiego, co powszechne i pospolite, a przyzwyczajałaś
  w zamian do rzeczy pięknych, do uczuć delikatnych, do marzeń wzniosłych, nieprawdaż?
  – Prawda – odpowiedziała.
  – I to także jest prawdą, moja mamo, że przeznaczałaś mię do zadań i losów zupełnie niepospolitych, wysokich… a tak wszystko skierowywałaś abym nie mógł i nie chciał mieszać się z szarym tłumem? Czy to jest prawdą, moja marno?
  – Tak – odszepnęła.
  Z powstrzymywaną ciągle czułością, której głucha obawa zwalczyć nie mogła, słuchała jego mowy płynnej, pełnej wdzięku i czuła na swojej ręce pieszczotę jego ręki miękką, delikatną. Takim, jakim przedstawiał się w tej chwili, łagodny, rzewny, na skrzydłach poezji kołyszący się, Zygmunt czarował ją zawsze i nie tylko ją jedną, bo i tę także duszę kobiecą, z którą rozstał się on przed godziną, a która długo jak ptak upojony kąpała się w tym czarze, i tę drugą, prawie dziecinną jeszcze duszyczkę, która teraz na dole tego domu tonęła we łzach i trwodze, i – wiele zapewne innych na szerokim świecie.
  – Nieprawdaż, mon adoree maman*, że potem sama wysłałaś mię w świat szeroki, gdzie wiele lat spędziłem wśród najwyższych wykwintów miast, wśród najwspanialszych widoków natury, na łonie sztuki… że przez te lata zupełnie odwykłem od tutejszej szarości i pospolitości, do których zresztą nigdy przyzwyczajony nie byłem, żyjąc w twoim idealnym świecie, tak jak zaklęta księżniczka żyła w swym kryształowym pałacu? Nieprawdaż, moja najlepsza, najrozumniejsza mamo?
  – Prawda. Ale do czego zmierzasz?
  – Zmierzam naprzód do tego, aby ci, ma chere marnan, powiedzieć, że za wszystko, co wyliczyłem, jestem ci gorąco, niewypowiedzianie wdzięcznym…
  Tu pochylony znowu ustami dotknął jej kolan.