Dzieje Tristana i Izoldy streszczenie

      W Kanoelu umiera z żałości po stracie męża królowa Blancheflor, siostra władcy Kornwalii – Marka. Przed śmiercią wydaje na świat syna, którego nazywa, jako że urodził się w dniach smutku, Tristanem. Wzrasta on w ojczyźnie podbitej przez wrogów. Jego pochodzenie utrzymywane jest w tajemnicy przez przybranego ojca Rohałta. Tristan trafia do Kornwalii, gdzie wychodzi na jaw, że jest siostrzeńcem króla Marka. Z jego pomocą udaje mu się odzyskać panowanie, które z wdzięczności przekazuje swemu dotychczasowemu opiekunowi. Postanawia żyć na dworze wuja. W pojedynku zabija Morhołta, posła irlandzkiego domagającego się daniny. Na skutek odniesionych ran jest bliski śmierci. Jego ciało zostaje złożone w barce, która dziwnym trafem przybywa do Irlandii. Tam zostaje uleczony przez Izoldę Jasnowłosą- siostrzenicę Morhołta.

     Powraca do Kornwalii. Baronowie, obawiając się, że władza trafi w ręce Tristana, zmuszają króla Marka, by znalazł sobie żonę, która urodziłaby mu następcę tronu. Marek prosi siostrzeńca, aby sprowadził na dwór jedyną kobietę, którą chciałby poślubić – posiadaczkę złocistych włosów, z których jeden został przyniesiony do jego komnaty przez jaskółki. Tristan wie, gdzie jej szukać.

       Udaje się do Irlandii. Zabija smoka i w zamian za to otrzymuje prawo do ręki Izoldy, mając zamiar zrzec się go na korzyść króla. W drodze do Kornwalii, na skutek pomyłki, wspólnie z Izoldą wypijają czarodziejski napój przeznaczony dla Marka i jego oblubienicy. Od tej pory łączy ich niezniszczalne uczucie. Izolda zostaje mimo wszystko małżonką Marka. W łożnicy zastępuje ją służąca Brangien, która także ułatwia kochankom potajemne spotkania. Baronowie, nadal wrogo nastawieni do Tristana, pragną ujawnić jego romans z królową. W końcu dostarczają Markowi niezbitych dowodów zdrady. Winowajców czeka śmierć. Tristanowi udaje się jednak zbiec. Ratuje Izoldę z rąk trędowatych, którym wydał ją rozsierdzony małżonek. Długi czas wiodą w leśnych ostępach życie pełne miłości. Wreszcie, litując się wzajemnie nad sobą, postanawiają skończyć swą tułaczkę i proszą króla, aby rozporządził ich przyszłym losem. Marek zgadza się na powrót żony, ale oddala siostrzeńca.

     Tristan udaje się do Galii, a następnie do Bretanii. Tam pomaga władcy Hoelowi poskromić buntowników i poślubia jego córkę – Izoldę o Białych Dłoniach. Nie mogąc jednak zapomnieć o swej prawdziwej miłości, wyrusza do Kornwalii. Izolda Jasnowłosa nie chce z nim rozmawiać. Wie, że ukochany nie jest już wolny i sądzi, iż jego miłość zamieniła się w pogardę. Tristan udaje szalonego żebraka i, zyskując tym samym możliwość przebywania na dworze, przekonuje Izoldę o stałości swych uczuć. Niebawem opuszcza ukochaną w obawie przed odkryciem jego prawdziwej tożsamości. Zostaje śmiertelnie ranny, idąc z pomocą bratu swej żony – Kaherdynowi. Prosi go, aby sprowadził Izoldę Jasnowłosą. Ona jedna mogłaby uzdrowić Tristana. Kaherdyn powraca z królową, czego znakiem jest biel żagli. Jednak Izolda o Białych Dłoniach, chcąc zemścić się na mężu, mówi mu, że barwa żagli jest czarna. Na wieść o tym Tristan umiera. Jego ukochana przybywa za późno. Również traci życie. Król Marek zabiera ich ciała do Tyntagielu. Z grobu Tristana wyrasta głóg zanurzający swe gałęzie w grobie Izoldy. Ludzie próbują go ściąć, ale krzak stale odrasta.