Charakterystyka Tomek Wilmowski

 Charakterystyka Tomka Wilmowskiego

         Głównym bohaterem powieści ,, Tomek w krainie kangurów '' Alfreda Szklarskiego  jest czternastoletni uczeń czwartej klasy carskiej szkoły w Warszawie. To­mek wychowywał  się w rodzinie siostry swojej zmarłej matki. Ojciec chłopca musiał opuścić kraj, ponieważ groziło mu aresztowanie za działalność przeciw zaborcy rosyjskiemu.

         Pan Wilmowski pracował dla przedsiębiorstwa Hagenbecka, które sprowadza do cyrków i ogrodów zoologicznych zwierzęta z całego świata. Na wyprawę do Austra­lii zabrał ze sobą syna. Tomek był mądrym, inteli­gentnym chłopcem, wszystko go interesowało, potrafił zamęczać pytaniami, umiał też uważnie słuchać, szybko się uczył. Jego ważną cechę stanowi ambicja, bardzo pragnie dorównać panu Smudze, który zwiedził wiele krajów, odznacza się odwagą, opanowaniem i świetnie strzela. Tę umiejętność Tomek zdobył szybko i wkrótce dorównał dorosłym przyjacio­łom. Dzięki celnemu oku, odwadze i refleksowi ratuje życie panu Smudze, którego zaatakował ty­grys. Po tym wydarzeniu łowca daruje mu rewol­wer i pas. W trudnych sytuacjach młody Wilmow­ski zachowuje się dzielnie, wytrwale znosi każdy wysiłek i łowcy są z niego dumni, także pan Bentley oraz Tony – mieszkańcy Australii – patrzą na  niego z uznaniem. Tomek troszczył się o zwierzęta,  karmił schwytane, interesowały  go ich, lubił  obserwować ich oserwować. Strzelał do nich tylko w wyjątkowych sytuacjach.

       Tomek ma też cechy dziecka, bo przecież je. nim jest-czasem bywa nieposłuszny, a czasei przechwala, płacze, gdy mu ucieka Dingo, peszył się w rozmowie z Sally.  To wyjątkowy kowy chłopiec, dorośli czasem zapominają, że dzieckiem, obdarzają go dużym zaufaniem, a ojciec spogląda na syna z dumą.

      Obok Tomka występują dorośli bohaterowie: Smuga, bosman Nowicki i ojciec chłopca, Wilmowski. Działają zawsze w zespole, łączy praca, przyjaźń i pochodzenie, bo wszyscy są Polakami.