Określ na podstawie opowiadań Borowskiego i powieści Inny świat jak pobyt w obozie wpływał na psychikę człowieka.

Określ na podstawie opowiadań Borowskiego i powieści Inny świat Herlinga – Grudzińskiego, jak pobyt w obozie wpływał na psychikę człowieka.

W opowiadaniach Borowskiego występuje bohater indywidualny – Tadeusz i bohater zbiorowy – więźniowie.

W obozie więźniowie dzielą się na:

  • Kanada– więźniowie ze starymi numerami, mają układy, współpracują z Niemcami, mają jedzenie, przystosowali się do obozowych warunków, żyją kosztem innych i akceptują tę sytuację, ich moralność uległa degradacji.
  • Muzułmanie – więźniowie skazani na śmierć, chodzy, wiecznei głodni, poddali się, nie walczą o życie ,, najwidoczniej dojrzeli do komina '', są traktowan iz pogardą przez innych więźniów.

Rzeczywistość obozowa dzieli więźniów, którzy zmieniają się, większość załamuje się. Nie potrafią podporządkować się nieludzkim warunkom, w jakich każe im się życ. Załamaniu ulega cały ich świat wartości, oni sami też załamuja się. Nie zgadzają na życie w świecie bez wartości – wolą umrzeć. Ich postępowanie przez innnych więźniów jest obierane  jako słabość.

Są oni przeciwieństwem więźniów, którzy akceptują  rzeczywistość obozową. Codzienna styczność ze śmiercią, głód, uprzedmiotowienie tworzą nowy typ społęczny człowieka zlagrowanego. Człowiek zlagrowany został zredukowany do swojej  biologiczności, któremu pozostał jedynie instynkt zachowawczy, walka o przetrwanie, niejednokrotnie kosztem innych.

Więźniowie zatracili swoje człowieczeństwo, bawią się przy paleniu zwłok, matki wyrzekają się swoich dzieci, ojciec wydaje syna za kawałek chleba, syn odprowadza ojca do komory gazowej, Kanada znęca się nad nowo przybyłymi do obozu, dokonuje podziału na tych do obozu i tych do gazu.