Czy bogowie interweniują w tragedii…

Czy bogowie interweniują w tragedii czy wszystko można wyjaśnić bez odwoływania się do sił nadprzyrodzonych. Uzasadnij odpowiedź.

Na rodzie Labdakidów Edypa ciążyła klątwa, która wiązała się z postępkiem Lajosa, porwał on Chłopca, Chrysipposa, Lajos został przeklęty przez jego ojca króla Pelopsa. Bogowie przeklęli ród Edypa, co wiązało się ze skazaniem go na cierpienie oraz klęskę. Bogowie w historii Edypa odgrywają najważniejszą rolę, to oni skazują Edypa na okrutny los, wyrocznia w Delfach dokładnie przepowiada, co stanie się z synem Lajosa, zabije własnego ojca i poślubi matkę. To bogowie ingerują w życie śmiertelników, dzięki ich wyrokom przepowiednia wypełnia się. Niezależnie od postępowania Edypa, któremu wydaje się, że może zmierzyć się z wolą bogów, wypełnia się ich wola. Skazali Edypa na cierpienie, a w jego życie wpisali klęskę.

Zinterpretuj jeden z chórów tragedii i określ jego rolę.

Chór w tragedii pełni różne role, wprowadza czytelnika w zdarzenia, komentuje, to dzieje się scenie, doradza głównemu bohaterowi, ale też jest głosem bogów. W Paradosie chór dopowiada wydarzenia, przedstawia tragiczny obraz miasta w czasie zarazy, opisuje płaczące matki pochylające się nad zmarłymi. Chór prosi w imieniu mieszkańców Teb o pomoc wsparcie bogów:Atenę, Apolla i Artemidę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.