Błękitny karbunkuł streszczenie

Boże Narodzenie

    W Boże Narodzenie  policjant Peterson zobaczył, że jednego  z przechodniów napadnięto. Napastnicy widząc mężczyznę w mundurze uciekli, uciekł też sam napadnięty. Została po nim gęś i kapelusz. Do nogi gęsi przyczepiona była kartka z napisem : Henry Baker.Peterson poprosił Holmesa, aby znalazł właściciela kapelusz, natomiast gęś zabrał.

       Następnego dnia policjant  pojawił się u Holmesa podekscytowany, ponieważ w przełyku gęsi  jego żona znalazła błękitny kamień.Holmes domyślił się, że jest to to skradziony błękitny karbunkuł hrabiny Morcar. Oferowano nagrodę w wysokości tysiąca funtów za znalezienia cennej zguby.

       22 grudnia w hotelu Cosmopolitan ukradziono broszkę ze szkatuły hrabiny Morcar. O kradzież został oskarżony hydraulik John Horner, który został wezwany go gotowalni hrabiny, aby naprawić drugi pręt poluzowanej kraty.Obciążające hydraulika zeznania złożył James Ryder, szef obsługi hotelu oraz Catherine Cusack, służąca hrabiny. John Horner był wcześniej skazany za rabunek, więc sprawa trafiła do sądu.

Holmes poprosił policjanta Petersona, aby w gazecie wykupił ogłoszenie :Na rogu Goodge Street znaleziono gęś i czarny kapelusz.Pan Henry Barker może je odzyskać pod adresem Baker Street 221 B.

Następnego dnia pojawił się Henry Baker, który odebrał kapelusz i gęś. Nie był zdenerwowany, gdy dowiedział się, że jego gęś zjedzono, a ta którą otrzymał jest inna. Holmes wyciągnął wniosek, że nie wie on o drogocennym kamieniu znajdującym się w przełyku.

Później Holmes z Wastonem udali sie do pubu  Alpha Inn, prowadzonego przez pana Windigate, gdzie Henry Baker kupił gęś.  Przed świętami Bożego Narodzenia zapisał się on   do tzw. ,, klubu gęsiego ”  i otrzymał gęś, wpłacając kilka pensów co tydzień.

Na miejscu Holmes dowiedział się, że gęsi pochodzą od sprzedawcy pana Breckinridga, który miał stragan na rynku Covent Garden pana Breckinridg.

Detektyw udał się na rynek, ale niemiły sprzedawca nie chciał zdradzić skąd pochodzą gęsi. Wtedy Holmes użył podstępu, założył się, że gęś nie pochodził z miasta. Sprzedawca przyjął zakład i zdradził, że gęś została przywieziona od pani Oakshott  z Brixton Road 249.

Zadowolony Holmes nie zdążył  daleko oddalić się od straganu, gdy usłyszał hałasy. Okazało się, że tajemniczy człowiek dopytuje się zdenerwowanego pana Breckinridga, właściciela straganu, co stało się z jego gęsią.

Błękitny karbunkuł hrabiny Morcar

Był to kierownik obsługi hotelu Cosmopolitan James Ryder. Holmes zaczął z nim rozmawiać i kusząc nadzieję na odnalezienie zagubionej gęsi, zaprosił do swojego mieszkania na Baker Street. Na miejscu pokazał drogocenny błękitny karbunkuł hrabiny Morcar. Wtedy James Ryder załamał się i przyznał się do winy. O kamieniu powiedziała mu służaca hrabiny Catherine Cusack. Razem z nią spowodowali awarię w pokoju hrabiny,wezwali hydraulika, który miał wcześniej problemy z prawem. Wcześniej wykradli  kamień z sejfu. Następnie swoimi zeznaniami obciążyli niewinnego hydraulika,  którego potem oskarżono o kradzież.

James Ryder opowiedział, jak kamień znalazł się w przełyku gęsi. Najpierw postanowił, że sprzeda kamień przyjacielowi Maudsley’owi. Nie wiedział, jak ma do niego bezpiecznie dotrzeć. Wiedział, że policja obserwuje wszystkich pracowników hotelu Cosmopolitan. Postanowił, że przemyci kamień w przełyku gęsi, których hodowlą zajmowała się jego siostra. Poślubiła  ona pana Oakshotta – hodowcę gęsi. Wybrał się do siostry i znalazł gęś z ciemnym paskiem na ogonie. Dał jej do połknięcia drogocenny kamień. Gdy gęś mu uciekła, wyszukał ją wśród innych dwudziestu sześciu spacerujących na wybiegu. Pomylił się i zabrał inną, która również miała pasek na ogonie. Potem starał się odnaleźć gęś, ale siostra wszystkie sprzedała. Szukał więc na straganie  na rynku Covent Garden  u pana Breckinridga.

James Ryder prosił Holmesa, aby zgłaszał sprawy na policję. Detektyw zgodził się, tym bardziej, że był przekonany, że Ryder nie będzie już zeznawał przeciwko hydraulikowi. Miał pewność, że niewinny hydraulik zostanie uniewinniony.