Na podstawie rozmowy Kreona ze Strażnikiem określ, jaka jest pozycja władcy w mieście

Na podstawie rozmowy Kreona ze Strażnikiem określ, jaka jest pozycja władcy w mieście.

Strażnik wykonuje polecenia Kreona, zakazuje on pogrzebania Polinejkesa, uważa, że powinien być ukarany za zdradę. Władca Teb w ten sposób łamie prawa boskie, które nakazują, że zmarłego należy pogrzebać, aby jego dusza nie błąkała się na ziemi. Strażnik opowiada, że pełen strachu pilnował zwłok Polinejkesa, widział, jak Antygona grzebie zwłoki. Strażnik ślepo wykonuje rozkazy Kreona, wierzy w jego rację. Nawet przez chwilę nie waha się, nie czuje też współczucia dla Antygony, oddaje ją w ręce Kreona.

Do kogo zwraca się Antygona, mówiąc : ,, I ci tu wszyscy rzecz by pochwalili, Gdyby im trwoga nie zawarła mowy ” ? Czy zgadzasz się ze słowami bohaterki ?

Antygona ma słuszność wypowiadając te słowa, mieszkańcy Teb, potępiają postępowanie Kreona. Przyznają rację Antygonie, uważają, że człowiek nie może ingerować w prawa boskie, które są ważniejsze niż prawa ustanowione przez Kreona. Ze strachu przed jego gniewem nie reagują, Chór podejmuje bezskuteczną próbę radzenia królowi Teb, aby odwołał okrutny zakaz grzebania zwłok Polinejkesa. Zapłacił życiem za swoje postępowania, nie można karać osób zmarłych, dlatego, że nie podlegają już prawom ludzkim tylko boskim. Hajmon oraz Terezjasz również podejmują próby przekonania Kreona, że nie ma racji.

One thought on “Na podstawie rozmowy Kreona ze Strażnikiem określ, jaka jest pozycja władcy w mieście”

  1. Napiszcie 6 jeszcze pisze:

    Jeszcze 6

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.