Nie -Boska Komedia


          Dwudziestojednoletni autor wiedział, że tworzy dzieło wyjątkowe (Nie-Boską komedię):
„Rzecz sądzę dobrze napisana. Jest to obrona tego, na co się targa wielu hołyszów: religii i chwały przeszłości!".
         Niedawna kląska powstania (oraz ruchy wyzwoleńcze i spiski w Eu¬ropie) prowokowała do refleksji nad kształtem przyszłego społeczeństwa, skłaniała do pytań o sens historii oraz o rolę poezji i poety w dziejach państwa. W grudniu 1833 r. Krasiński w liście do Reeve'a określa problematykę ukończonego w Wenecji dzieła: „Latem zacząłem pisać dra¬mat o dzisiejszych sprawach tego świata, o zasadzie arystokracji i ludu". Początkowo dramat miał się nazywać albo, jak jest mowa w listach. Mąż, albo, jak to zostało zanotowane na kartach rękopisu, L 'Umana comme-dia ( komedia ludzka). Ostatecznie został bezimiennie opublikowany w Paryżu, w kwietniu 1835 roku, pod tytułem Nie-Boska komedia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.