Na podstawie poznanych wierszy Horacego scharakteryzuj przedstawione w nich postawy..

Na podstawie poznanych wierszy Horacego scharakteryzuj przedstawione w nich postawy wobec świata.

Rzymskiego poetę Horacego uważano za niedoścignionego mistrza poezji lirycznej. Jest autorem satyr, ale przede wszystkim przepięknych pieśni o różnorodnej tematyce; biesiadnej, miłosnej, religijnej, filozoficzno- refleksyjnej. W pieśniach potrafił połączyć niezwykły kunszt słowa poetyckiego z jego ponadczasową mądrością. Jego poezja do dzisiaj zachwyca siłą swojego filozoficznego przekazu.
W pieśni Do Leukone zawarte jest słynne horacjańskie przesłanie, carpe diem ( chwytaj dzień ), nawiązujące do filozofii epikurejskiej. Horacy namawia do korzystania z każdej chwili życia, jednak łączy to przesłanie ze stoicką rozwagą. W utworze widać wpływ filozofii epikurejczyków oraz stoików: ,, weseląc się dziś nie dowierzaj przyszłości ”
W pieśni Do Deliusza Horacy podkreśla nieuchronność przemijania, utwór rozpoczyna się zwrotem do adresata, do przyjaciela poety Deliusza. Porusza tu jeden z najważniejszych motywów liryki horacjańskiej, problem przemijania. Poeta przypomina przyjacielowi, że każdego czeka nieuchronny koniec – śmierć. Właśnie z tej perspektywy należy postrzegać świat. Horacy nawiązuje w utworze nie tylko do filozofii greckiej, ale także mitologii.  O losie człowieka decyduje przeznaczenie, które jest uosobione przez trzy siostry  Parki.  Jedna z nich przędzie nić ludzkiego życia , druga ją mierzy, trzecia przecina. Taki porządek życia decyduje o losie nie tylko człowieka, ale też bogów.

Oda Wybudowałem pomnik jest manifestem dumy poetyckiej poety. Poeta jest dumny ze swojej twórczości, która umożliwiła nieśmiertelność genialnemu twórcy.  Metafora ,,, wybudowałem pomnik ‚ trwalszy niż ze spiżu ”  porównuje twórczość poetycką Horacego do pomnika, podkreśla to głęboką wiarę twórcy w wyjątkowość swojego dzieła.  Poezja przetrwa wieki  i zapewni Horacemu nieśmiertelność oraz wieczną pamięć u potomnych. Poeta dzieli się refleksją tak charakterystyczna na liryki horacjańskiej o przemijalności ludzkiego życia, ale też jest przekonany , że będzie żył wiecznie ,, nie wszystek umrę ”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.