Tengil z Karmaniaki charakterystyka

Charakterystyka Tengila z Karmaniaki

Bohaterem powieści ,, Bracia Lwie Serce ’’ Astrid Lindgren  był  Tengil z Karmaniaki. Rządził w Karmaniace, kraju położonym wysoko wśród szczytów Prastarych Gór, daleko za Rzeką Prastarych Rzek.

Tengil miał twierdzę wysoko w Prastarych Górach. Czasami  przypływał rzeką do Doliny Dzikich Róż,  po to, żeby zasiać wśród ludzi strach, żeby nikt nie zapomniał, kim on jest, i nie zaczął marzyć o wolności.  W czasie pobytu tyrana w Dolinie Dzikich Róż chroniły go całe szeregi żołnierzy, bał się  śmiertelnych strzał. Tengil przypływał rzeką  dużą, wspaniałą, złoconą szalupą  z czarno ubranymi ludźmi przy wiosłach. Tengil jeździł na wspaniałym czarnym  ogierze, którego  siodło, uzda i wodze błyszczały od złota.

Jonatan uważał, że jest okrutny jak wąż,  zionął okrucieństwem i żądzą krwi. Strój, który nosił, był czerwony jak krew, pióra na hełmie też czerwone, jakby umoczone we krwi. Oczy patrzyły prosto przed siebie, ale nie widział ludzi, wydawało się, że nie ma dla niego  nikogo innego na świecie, nikogo prócz niego — Tengila z Karmaniaki.

Tengil był bezwzględnym tyranem. Na jego rozkaz powstało wiele mostów, których zbudowanie było bardzo niebezpieczne i wiele osób straciło przy ich powstawaniu  życie.  Przykładem może być  most nad przepaścią która rozdzielała oba kraje: Karmaniakę po jednej stronie Rzeki Prastarych Rzek od Nangijali po drugiej. Rzeka płynęła na dnie przepaści, głęboko pod mostem, potem rzucała się w dół wodospadu, w otchłań. Wiele osób straciło życie przy jego budowie.

Tengil podporządkował sobie potwora Katlę i dzięki niej straszył i zabijał mieszkańców Doliny Dzikich Róż, którzy podczas jego rządów żyli w strachu i biedzie.

Moim zdaniem Tengil z Karmaniaki to bezwzględny tyran oraz okrutny władca.