Streszczenie Potop tom III

.

Rozdział IV

 

             Wiosną Szwedzi posuwali się dalej na południe. Dostali się do Jarosławia. Szwedzi starli się z wojskami Czarneckiego. W bitwie polegli klęskę. Większość z nich zginęła, a osoby, które przeżyły uciekły w stronę rzeki San. Jednak tu ich polskie wojska dogoniły i wybiły uciekinierów. Król Szwedzki z pozostałymi oddziałami z uwagi na to, że most na rzece został rozebrany bezsilnie przyglądał się zagładzie swoich wojsk.

Rozdział V

            Szwedzi w poszukiwaniu jedzenia grabili wsie napotkane po drodze zostawiając po sobie zgliszcza. Król szwedzki planował odwrót w kierunku Warszawy poprzez Sandomierz. W ten sposób chciał się dostać na tereny Prus. Czarnecki cały czas podążał za nimi. Do jego oddziałów dołączyły oddziały Lubomirskiego.

Rozdział VI

            Lubomirski i Czarnecki razem podążali za oddziałami szwedzkimi. W kolejnym starciu ze Szwedami uznanie rycerstwa otrzymał Michałko – nastoletni chłopiec, który zdobył sztandar wroga. Lubomirski ogłasza, że każdy chłop zamieszkujący na jego ziemi, który stanie do walki będzie zwolniony z poddaństwa

Rozdział VII

Szwedzkiemu królowi, który rozbił się na linii Wisła-San-Szańce jedzenie dostarczał Szyndler – mieszkaniec Sandomierza. Jednakże po pewnym czasie Polacy z Czarnieckim na czele uniemożliwili mu to działanie. Wojska polskie otoczyły Szwedów. Czarniecki rozbił się nad Wisłą a Kmicic, Sapieha i Tatarzy nad brzegiem Sanu. Roch Kowalski wyrusza do obozu Szwedów.

Rozdział VIII

Następnego dnia Zagłoba udał się do Stefana Czarnieckiego z prośbą o pozwolenie na odbicie Kowalskiego. Ten przekazał Zagłobie listy z propozycją wymiany Rocha na dwóch pojmanych wcześniej oficerów szwedzkich. Z Zagłobą w misję udali się również Wołodyjowski i Kmicic. Kiedy dotarli do szwedzkiego króla doręczyli mu list, po przeczytaniu, którego uwolnił Rocha. Wszyscy udali się w drogę powrotną do polskiego obozu.

Rozdział IX

            W szwedzkim obozie cały czas panował głód. Pewnego dnia nadchodzi wiadomość, iż książę badeński wyruszył Szwedom z pomocą. Kiedy Polacy dowiedzieli się o tym zaczęli układać plan pokonania wroga. Sapieha wraz ze swoimi ludźmi miał zostać na miejscu, zaś Czarniecki z oddziałami Laudańskim, Lubomirskiego i kilkoma innymi wymykał się po kolei z obozu. Aby Szwedzi nie zorientowali się w podstępie zamiast oddziałów rozstawiano w obozowisku chłopów. Po starciu z polskimi oddziałami armia badeńskiego margrabiego została zniszczona, a dowódca uciekł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.