Żona modna streszczenie

  Satyra ,, Żona modna ''  Ignacy Krasicki

  streszczenie

  Pan Piotr, który pełni rolę narratora w satyrze spotyka znajomego, który gratuluje młodemu małżonku małżeństwa. Podczas rozmowy okazuje się, że nowożeniec jest nieszczęśliwy w małżeństwie. Jego wybranka to piękna panna z miasta, której największą zaletą był wniesiony do małżeństa posag, na który składałe się cztery wsie graniczące z jego majątkiem.

  Przed ślubem już było wiadomo, że panna preferuje styl życia oparty na cudzoziemskic wzorcach. Podpisano umowę przedmałżeńską, w której znajdowała się informacja, że w czasie choroby żona zamieszka w mieście razem ze służącą Francuzką, zimę spędzi w stolicy, będzie posiadała własny powóz, komfortowy dom na wsi, jeżeli nie będzie zadowolona z małżenstwa – może zażądać rozwodu.

  Zażądała, aby do dworku męża pojechać modną, angielską karetą na resorach, którą pan Piotr musiał od razu kupic. W podróż zabrała ze sobą pudła, skrzybki, klatki z ptakami psy, dla męża nie było już prawie miejsca w karecie. Po przyjeździe z pogardą odniosła się do służąych  ( służący Franciszek miał łzy w oczach ) oraz księdza ,skrytykowała wygląd dworku oraz ogród. Od razu zaczęła remontować oraz zmieniać wystrój wnętrza zgodnie z najnowszą modą. Sprowadzała w tym celu z Warszawy  drogie meble, zastawę stołową, lustra, rzeźby i obrazy. Nie podobali się jej prości służący, więc zatrudniła cudzoziemską służbę: cudzoziemskiego  kucharza, pasztetnia, cukiernika.

  Gdy dworek został wyremontowany przypominał wyglądem warszawskei salony. Wtedy żona zaprosiła gości na przyjęcie z fajerwerkami. Od jednego z nich zapaliła się stodoła, gdy pan Piotr zaczął ją gasić naraził się tylko na drwiny ze strony żony i jej gości.

  Gdy mąż wspomniał o ogromnych wydatkach i rozrzutnym trybie życia, żona wspomniała  z wyższością o czterech wioskach, które wniosła w posagu. Wtedy Piot zaproponował powrót do miasta.

  Narrator opowiada zrezygnowany znajomemu, że od kilku tygodni prowadzi próżniaczy i zbytkowy tryb życia w mieście.