Co wiesz o życiu niewidomej Elzy przed spotkaniem Danusi ?

W roku 1956 Elza zamieszkała z matką w domu Budziszów, jednak jej matka wkrótce zmarła. Rybacy postanowili zaopiekować się dziewczynką, która od urodzenia była niewidoma. Dziewczynką zaczęła nazywać swoich opiekunów dziadkami.  Dziewczynka pomagała w obowiązkach domowych swoim opiekunom. Gdy Danusia pierwszy raz odwiedziła Elzę w domu, zastała tam siedzącą na malowanym kuferku szczupłą dziewczynkę, która powoli obierała ziemniaki i po jednym wrzucała do miski z wodą. Była bosa, ,, w przykrótkiej, spłowiałej sukience i ciemnym fartuszku ’’. Ściągnięte z wypukłego czoła włosy splecione miała w warkoczyk.

Elza nie chodziła do szkoły, chociaż miała jedenaście lat. W domu uczyła się szydełkować, skubała z przybraną babcią gęsie pióra, wymyślała bajki. Opiekowała się kotem i bawiła lalkami. Miała jedną prawdziwą kupioną przez dziadka, inne lalki musiała robić sama, ponieważ jej opiekunowi nie mogli sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na zabawki dla dziewczynki. Lalki wykonywała z trocin, gałganków i drutu.

Elza musiała sama bawić się, ponieważ jej rówieśnicy ze wsi nie darzyli ją sympatią. Elza twierdziła, że dzieci ze wsi ,, nie za bardzo mnie lubią’’. Jednak była szczęśliwa, gdy z odwiedzin Zosi Kunkielowej, która czasami ją odwiedzała zimą i czytała książki. Bardzo dobrze bawiła się z Felkiem Kosów,  z którym razem śmiali się i żartowali.  Ci nieliczni znajomi sprawiali olbrzymią radość swoimi odwiedzinami dziewczynce, która żałowała, że spotykała ich tak rzadko.

Do ważnych dla Elzy rozrywek należało słuchanie czytania ,, różności ’’ przez dziadka w niedzielę   oraz słuchania muzyki z radia   podczas wizyt u Kunkielów .

W czasie wakacji Elza poznała profesora, których nauczył dziewczynkę rozpoznawać rośliny. Elza bardzo lubiła spotkania ze swoim przyjacielem, niestety po jego wyjeździe dziewczynka czuła się samotna.

Mieszkała nad morzem, jednak nigdy nie kąpała się w morzu, dopiero Danusia stała się jej opiekunką, podczas ich wspólnych zabaw i morskich kąpieli.