Charakterystyka Elzy

Główną bohaterką powieści Jadwigi Korczakowskiej ,, Spotkanie nad morzem ‘’ była Elżbieta Maria Jezierska. Przybrani dziadkowie nazywali ją Elza, a Piotrek mówił o niej – Znajda. To przezwisko wiązało się z historią rodzinną dziewczynki.

W 1952 reemigrantka pojawiła się w chacie Budziszów z małym dzieckiem. Zapłaciła komorne za rok z góry, ale niestety zachorowała i zmarła, osieracając niewidomą dziewczynką, która miała wtedy półtora roku. Matka Elzy, była wdową po zamarłym muzyku, dorabiała sobie jako krawcowa. Budziszowie, którzy stracili w czasie wojny syna postanowili zaopiekować się sierotą.

Elza miała buzię ,, obsypaną piegami, lekko zadarty nos, cienkie, jakby spłowiałe brwi, wypukłe usta, ostrą, prawie trójkątnie ściętą brodę. Jasne, gładko sczesane z czoła włosy przytrzymuje półkolisty grzebień, na szyję spada związany tasiemką warkocz. Oczy miała dziwne, tak bladoniebieskie, że wydawały się prawie białe.’’

Elza była grzeczną i wrażliwą dziewczynką. Odznaczała się pracowitością pomagała swoim przybranym dziadkom w obowiązkach. Była ciekawa świata, lubiła zbierać jagody w lesie. Potrafiła rozpoznawać rośliny: kwiaty, krzewy  i drzewa, dzięki lekcjom Profesora, nauczyciela z Poznania. Elza nie chodziła do szkoły, chociaż miała jedenaście lat. W domu uczyła się szydełkować, skubała z przybraną babcia gęsie pióra, wymyślała bajki. Opiekowała się kotem i bawiła lalkami. Miała jedną prawdziwą kupioną przez dziadka, inne lalki musiała robić sama, ponieważ jej opiekunowi nie mogli sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na zabawki dla dziewczynki. Lalki wykonywała z trocin, gałganków i drutu.

Elza musiała sama bawić się, ponieważ jej rówieśnicy ze wsi nie darzyli ją sympatią. Elza twierdziła, że dzieci ze wsi ,, nie za bardzo mnie lubią’’. Jednak była szczęśliwa, gdy z odwiedzin Zosi Kunkielowej, która czasami  zimą czytała jej  książki. Bardzo dobrze bawiła się z Felkiem Kosów, który bawił się z Elzą. Ci nieliczni znajomi sprawiali olbrzymią radość swoimi odwiedzinami dziewczynce, która żałowała, że spotykała ich tak rzadko.

Do ważnych dla Elzy rozrywek należało słuchanie czytania ,, różności ’’ przez dziadka w niedzielę    oraz słuchanie  muzyki z radia   podczas wizyt u Kunkielów .

Elza nigdy nie kąpała się w morzu, ponieważ sama bała się wody, dopiero jej nowa przyjaciółka Danusia stała się jej opiekunką podczas kąpieli morskich.

Elza to dziewczynka o miłej i ciekawej osobowości, chciałabym, aby została moją przyjaciółką.