Charakterystyka Elzy

  Charakterystyka Elzy

  Główną bohaterką powieści Jadwigi Korczakowskiej ,, Spotkanie nad morzem ‘’ była Elżbieta Maria Jezierska. Przybrani dziadkowie nazywali ją Elza, a Piotrek mówił o niej – Znajda. To przezwisko wiązało się z historią rodzinną dziewczynki.

  W 1952 reemigrantka pojawiła się w chacie Budziszów z małym dzieckiem. Zapłaciła komorne za rok z góry, ale niestety zachorowała i zmarła, osieracając niewidomą dziewczynką, która miała wtedy półtora roku. Matka Elzy, była wdową po zamarłym muzyku, dorabiała sobie jako krawcowa. Budziszowie, którzy stracili w czasie wojny syna postanowili zaopiekować się sierotą.

   Elza miała buzię ,, obsypaną piegami, lekko zadarty nos, cienkie, jakby spłowiałe brwi, wypukłe usta, ostrą, prawie trójkątnie ściętą brodę. Jasne, gładko sczesane z czoła włosy przytrzymuje półkolisty grzebień, na szyję spada związany tasiemką warkocz. Oczy miała dziwne, tak bladoniebieskie, że wydawały się prawie białe.’’

  Elza była grzeczną i wrażliwą dziewczynką. Odznaczała się pracowitością pomagała swoim przybranym dziadkom w obowiązkach. Była ciekawa świata, lubiła zbierać jagody w lesie. Potrafiła rozpoznawać rośliny: kwiaty, krzewy  i drzewa, dzięki lekcjom Profesora, nauczyciela z Poznania. Elza nie chodziła do szkoły, chociaż miała jedenaście lat. W domu uczyła się szydełkować, skubała z przybraną babcia gęsie pióra, wymyślała bajki. Opiekowała się kotem i bawiła lalkami. Miała jedną prawdziwą kupioną przez dziadka, inne lalki musiała robić sama, ponieważ jej opiekunowi nie mogli sobie pozwolić na wydawanie pieniędzy na zabawki dla dziewczynki. Lalki wykonywała z trocin, gałganków i drutu.

  Elza musiała sama bawić się, ponieważ jej rówieśnicy ze wsi nie darzyli ją sympatią. Elza twierdziła, że dzieci ze wsi ,, nie za bardzo mnie lubią’’. Jednak była szczęśliwa, gdy z odwiedzin Zosi Kunkielowej, która czasami  zimą czytała jej  książki. Bardzo dobrze bawiła się z Felkiem Kosów, który bawił się z Elzą. Ci nieliczni znajomi sprawiali olbrzymią radość swoimi odwiedzinami dziewczynce, która żałowała, że spotykała ich tak rzadko.

  Gerry Weber 300x250

  Do ważnych dla Elzy rozrywek należało słuchanie czytania ,, różności ’’ przez dziadka w niedzielę    oraz słuchanie  muzyki z radia   podczas wizyt u Kunkielów .

  Elza nigdy nie kąpała się w morzu, ponieważ sama bała się wody, dopiero jej nowa przyjaciółka Danusia stała się jej opiekunką podczas kąpieli morskich.

  Elza to dziewczynka o miłej i ciekawej osobowości, chciałabym, aby została moją przyjaciółką.

  Taifun Mobile 250x250