Zenon Zasępa charakterystyka

Głównym bohaterem powieści ,, Sposób na Alcybiadesa '' Edmunda Niziurskiego był Zenon Zasępa. Uczęszczał do klasy ósmej A warszawskiego liceum im. Samuela Lindego.

Zasępa czasem zaskakiwał swoich kolegów zachowaniem. Ciamciara mówił o nie : ,, Niby zwyczajny chłopak jak inni, trochę łobuz, aż nagle przemówi do ciebie zupełnie jak filozof. Dawno już zauważyłem, że ma takie skłonności. Dlatego trzymam się mimo wszystko Zasępy; on czasem widzi szerzej od innych ''. Zasępa dzięki swoim poglądom oraz kreatywności uważany był za przywódcę grupy chłopców. To dzięki jego determinacji uczniowie kupili SPONĘ, czyli sposób na Alcybiadesa.

Należał do czwórki chłopców wezwanych przez dyrektora szkoły na początku roku szkolnego.

W czasie badania przez psychologa, na pytanie o nieszczęścia osobiste odpowiedział, że bardzo przeżył  przebicie dętki rowerowej.

Zasępa był bardzo kreatywny i pomysłowy. Nie tylko wpadł na pomysł kupienia SPONY, ale prowadził rozmowy w sprawie ceny. Gdy okazało się, że chłopcy nie mają wymagnych pieniędzy zaoferował Kickiemu rakietę tenisową. Okazało się, że był to wylko wybieg, ponieważ rakieta należła do woźnego Dariusza. Dzięki łatwowierności Kickiego udało się  ósmoklasistom uzyskać od niego nazwisko Wątłusza, który sprzedał chłopcom sposób na Alcybiadesa.  Zasępa dzięki swojej determinacji, ale też nieuczciwemu pomysłowi osiągnął cel.