Józio Pędzelkiewicz charakterystyka

Bohaterem powieści ,, Sposób na Alcybiadesa '' Edmunda Niziurskiego był Józio Pędzelkiewicz. uczęszczał do warszawskiego liceum im Samuela Lindego.

Józio Pędzelkiewicz, zwany „Pędzlem” to młodszy brat sławnego motocyklisty Tadeusza Pędzelkiewicza z klasy  jedenastej.

W czasie lekcji matematyki skompromitował się, gdy Dziadzia nauczyciel matematyki wezwał go do tablicy   kazał mu napisać pięć kolejnych liczb „pierwszych”. Pedzel nie tylko nie umiał napisać liczb lierwszych, ale zdenerwował nauczycila brakiem jakiejkoliwek wiedzy na ten temat. Dziadzia nawet opuścił klasę wzburzony odpowiedzią Pędzla.

W czasie lekcji języka polskiego zapytany jakie zna tryby, odpowiedział : ,, przeważnie zębate ''. Udowodnił swój brak wiedzy i zwrócił uwagę na profesorów na fakt, że klasa ósma ma olbrzymie zaległości.

W czasie rozmowy z psychologiem, gdy został pytany o straszne sny odpowiedział, że został włączony przez pomyłkę do chóru. Na pewno nie lubił śpiewać. Psycholog ocenił, że cechuje go ,, żywa inteligencja, ale jego zainteresowania nie zawsze idą we właściwym kierunku''.

Należał do czwórki uczniów, którzy nie lubili uprawiac sportu, ale cenili rozkosze lenistwa, uwielbiał spedzać czas w żoliborskich ogrodach, Lasku Bielańskim, nad  Wisłą i przytulnych podwórkach.

Cierpiał podobnie jak koledzy z powodu ,, zmazy na honorze '' , że udało się odkryć przez profesorów ich  brak wiedzy oraz,  że ,, zagnano ich  do roboty''. Dyrektor i nauczyciele zarządzili, aby uczniowie ósmej A nadrobili zaległości.
Pedzel należał do sławnęj  ,, paczki wyczynowców '', których złościł fakt, że inni koledzy patrzyli na nich z szyderstwmem  oraz politowaniem, bo klasę do której uczęszał  nazywano  „ósmą podpadłą”, „kwarantanną” albo wręcz „freblówką”.
Większa część klasy z rezygnacją poddała się  zabiegom pedagogicznym  i wzięło się do nauki. Pędzel i cała paczka wyczynowców  nie mógł znieść takiej hańby, dlatego razem z kolegami zastanawiali się, jak uniknąć nauki. Razem kupili SPONĘ, czyli sposób na Alcybiadesa.

Poświęcił się dla przyjaciół i zaproponował sprzedaż motoru, aby zdobyć pieniądze na SPONĘ. Był dobrym przyjacielem i kolegą.