Tajemnica doliny Boscombe streszczenie

Tajemnica doliny Boscombe

W czasie śniadania z żoną Watson otrzymał telegram od Holmesa z prośbą o przyjazd na stację  Paddington i pomoc w rozwikłaniu sprawy.

Potem przyjaciele pojechali pociagiem. W czasie drogi Holmes wprowadził Watsona w sprawę. Największym właścicielem ziemskim w okolicy Doliny Boscombe był John Turner, który dorobił się fortunu w Australii. Jego dzierżawcą i znajomym z Australii był Charles McCarthy. McCarthy miał osiemnastoletniego syna, a Turner córkę w tym wieku.

Trzeciego czerwca McCarthy poszedł w kierunku  jeziora Boscombe Pool, gdzie miał spotkanie o trzeciej. Czternastoletnia Patience Moran – córka dozorcy majątku Boscombe Valley widziała, jak nad jeziorem McCarthy z synem gwałtownie kłócili się. Potem do stróżówki wbiegł syn McCarthy' ego z prośba o pomoc, ponieważ znalazł zwłoki ojca w lesie. McCarthy  miał na głowie ślady po uderzeniu ciężkim narzędziem. Mogłoby być to ślady po strzelbie syna, dlatego został on oskarżony o morderstwo ojca. Córka Turnera nie wierzyła w winę Jamesa McCarthy, dlatego zatrudniła inspektora Lastrade'a.

Holmes z Watsonem jadać  pociągu na miejsce zdarzenia przeczytali w lokalnej gazecie z Herefordshire zeznania Jamesa McCarthy. Oskarżony twierdził, że wrócił do domu po trzech dniach nieobecności w Bristolu i wybrał się na króliki nad jezioro Boscombe Pool.Tam spotkał ojca, z którym doszło do kłótni na temat  małżeństwa z panną Turner. James nie chciał oświadczyć się  pannie Turner, a jego ojcu bardzo na tym zależało. Odszedł, i wtedy usłyszał krzyk, jego ojciec już umierał z roztrzaskaną głową. Przed śmiercią wypowiedział słowo, które brzmiało : arat. James przypomniał sobie, że widział leżący na ziemi szary płaszcz. Potem ubranie zniknęło.

Holmes z doktorem dotarli o czwartej do miasteczka Ross. Na stacji czekał na nich inspektor Lestrade ze Scotland Yardu.Pojechali do Hereford Arms, gdzie wynajęli pokój. Tam odwiedziła ich panna Turner, która prosiła o pomoc w uniewinnieniu Jamesa, którego kochała i znała od dzieciństwa.

Pan Turner był cięzko chory, znał swojego sąsiada McCarthy'ego z Wiktorii, gdzie zdobył majątek na kopalniach  złota.

Później Holmes odwiedził Jamesa McCarthy i dowiedział się, że chociaż bardzo kocha pannę Turner, James nie może się z nią ożenić, ponieważ jest już żonaty z barmanką z Bristolu. Bał się o tym powiedzieć ojcu, bał sie, że go wydziedziczy. Barmanka, gdy dowiedziała się, o problemach młodzieńca, zwróciła mu wolność, ich małżeństwo było nieważne, ponieważ miała męża w doku Bermudy.

Holmesa zastanowiło, że Turner oddał w dzierżawę za darmo McCarthy' emu gospodatstwo w Hatherley Farm. Poza tym McCarthy był pewien, że wyrazi on zgodę na ślub z jego synem Jamesem.

Holmes z Watsonem, inspektorem Lastrade udali się nad jezioro Boscombe Pool, aby zbadać ślady. Holmes po zbadaniu śladów, wiedział, że mordercą jest wysoki leworęczny mężczyzna ( ciosy zadano w tył głowy po lewej stronie), który mial buty z grubą podeszwą oraz szary płaszcz. Znalazł też kamień, którym zabito McCarthy' ego. Detektyw wiedział, że mordercą był  sześdziesięcioletni  John Turner, który chorował  na cukrzycę oraz nosił specjalne buty. Napisał do niego list z prośbą o przybycie.

Nastepnie  Holmes udał się z Watsonem do hotelu. Tam wyjaśnił, że McCarthy przed śmiercią powiedział : Ballarat. Po chwili pojawił się John Turner i przyznał się do morderstwa. Na początku 1860 roku Turner nie odkrył złota w Australii, tylko został rozbójnikiem okradającym  podróżnych na drogach. To z tych kradzieży pochodził jego majatek. Znany był jako Czarny Jack z Ballarat. Okradł konwój złoty, który podróżował z Ballarat do Melbourne. Razem ze współnikami zabił czterech kawalerzystów, ale oszczędził woźnicę, który był McCarthy. Za pieniądze z napadu kupił posiadłość w Anglii i ożenił się. Jego żona wkrótce zmarła, więc sam wychowywał córkę. Wtedt pojawił się McCarthy i zaczął go szantażować. Turner musiał spełniać wszystkie jego rozkazy, wydzierżawił mu za darmo najlepszą ziemię i dom.

W czasie spotkania nad jeziorem McCarthy domagał się, aby córka Turnera wyszła za mąż za jego zyna Jamesa. Chciał w ten sposób przejąć cały majątek, nie interesowało go szczęście dzieci. Turner w afekcie zabił McCarthy' ego.

Holmes nie wyjawił , kto jest sprawcą zabójstwa, a Turner po ociężkiej chorobie zmarl siedem miesięcy później. James McCarthy został uniewiniony i prawdopodobnie ożenił się z panną Turner.