Zastanów się, czy w rodzinie powinna panować zasada coś za coś.

Zastanów się, czy w rodzinie powinna panować zasada coś za coś. Zapisz notatkę zawierającą Twoje przemyślenia na ten temat.

Myślę, że relacje w rodzinie powinny być oparte na wzajemnym zaufaniu oraz trosce od dobro członków rodziny.  W rodzinie nie powinno być miejsca na egoizm, ale  jest miejsce na bezinteresowność. W rodzinie nie powinna panować zasada ,, coś za coś'', ponieważ taka zadsada może prowadzić o wielu nieporozumień.

Należy jednak podkreślić, że o dobre stosunki między rodzicami i dziećmi powinny opierać się na szczerości i zrozumieniu. Dzieci nie mogą być wykorzystywani przez dorosłych, warto czasami posłuchać dzieci i zrozumieć ich potrzeby.  Z całą pewnościa rodzice wiedzą, że poświęcenie dla rodziny to cenna wartość, jednak dzieci nie mają takiej wiedzy. Często czują się wykorzystywane, poświęcając się pracy w fimie rodzinnej – nie mają czasu na spotkania z przyjaciółmi, własne przyjemności czy naukę. Młodzież ceni swoją prywatność, ale też przede wszystkim ceni niezależność, dlatego tak ważne jest kieszonkowe.

Warto też docenić pracę dzieci, nie tylko pochwałą, ale też prezentem, czasem wolnym, dodatkowymi przywilejami, nawet podwyższeniem kieszonkowego. Takie konkretne przejawy uznania i wysiłku dla czyjeś pracy mogą czynić cuda. Na pewno wpłyną pozytywnie na relacje między rodzicami a dziećmi.