Czy zdarzyło Ci się skłamać ? Jaki był tego powód?

Czy zdarzyło Ci się czasem skłamać? Jeśli tak, to jaki był tego powód ?

Czasami zdarza mi się kłamać, jednak nie jest to kłamstwo, które ma na celu sprawienie komuś przykrości. Przeciwnie, kłamiąc staram się zaoszczędzić cierpienia moim bliskim. Gdy otrzymam w szkole złą ocenę, wiem, że to nie będzie miła informacja dla rodziców. Dlatego, gdy pytają się, jak sobie radzę w szkole oraz jakie mam stopnie,  staram się im mówić, że same bardzo dobre. Wtedy są szczęśliwi i zadowoleni, a ja nie chcę, aby martwili się przez mnie. Poza tym staram się szybko poprawić złe oceny, tak aby rodzice widząc wykaz z ocenami, nie zauważyli złych stopni, tylko poprawione. Moje kłamstwa wynikają z chęci czynienia dobra. Niestety chociaż bardzo staram się nie zawsze uda mi się zdobywać same pozytywne oceny, dlatego te kłamstwa na temat wyników w nauce są mi potrzebne, aby rodzie byli szczęśliwi i zadowoleni.

Niejednokrotnie kłamię w kontaktach z koleżankami, gdy nie chce im mówić prawdy. Dotyczy to szczególnie momentów, gdy nie mam pieniędzy, aby kupić drogie ubranie czy wyjść do kina, wtedy wymyślam inne powody mojego braku zainteresowania filmem czy drogimi kreacjami.

Często też kłamię, gdy otrzymuję prezenty od koleżanek, dziadków czy rodziców. Nie zawsze są zgodne z moimi marzeniami, ale zawsze udaję, że bardzo mi się podobają, ponieważ nie chcę im sprawić przykrości. Wiem ile poświęcili czasu, wysiłku i pieniędzy, aby je kupić.

Mówienie nieprawdy nie zawsze jest złe, czasami wynika z troski o swoich bliskich.