Czego uczą młodego czytelnika przygody Pinokia ?

Pinokio od momentu wystrugania go przez Dżeppetto szukał właściwej drogi, popełniał wiele błędów. Złe postępowanie nauczyło pajacyka, co w życiu jest ważne.

Nie słuchał rad swojego ojca i cudem udało mu się uniknąć spalenia przez Dyrektora Ogniojada. Gadający Świerszcz go ostrzegał ,, Biada chłopcom, którzy buntują się przeciwko rodzicom i z kaprysów porzucają dom ojcowski! Nigdy im nie będzie dobrze na tym świecie i wcześniej czy później gorzko pożałują tego kroku.’’ Po spotkaniu z przerażającym Ogniojadem Pinokio żałował, że nie poszedł do szkoły. Myślę, że młodzi czytelnicy nauczą się, że należy słuchać swoich rodziców i opiekunów, którzy chcą przestrzec swoje dzieci przed niebezpieczeństwami.

Pinokio dał się zwieść przez Kota i Lisa, którzy obiecywali mu zdobycie olbrzymiego majątku bez pracy, wystarczyło zasadzić na Polu Cudów cekiny, które miały rozmnożyć się na drzewach. Łatwowierny pajacyk przekonał się, że to nie prawda. Szkoda, że posłuchał Gadającego Świerszcza, który ostrzegał : ,, Nie ufaj, mój chłopcze, tym, co obiecują, że cię wzbogacą z dnia na dzień. Zazwyczaj są to albo narwańcy, albo wydrwigrosze!’’. Uważam, że młodzi czytelnicy nauczą się, że tylko ciężką pracą można zdobyć majątek.

Drewniany pajacyk z głodu kradnie winogrona, za co gospodarz karze go w surowy sposób, karze mu pilnować kurnika jako pies łańcuchowy. Gdyby pajacyk posłuchał rady Robaczka Świętojańskiego, który ostrzegał, że ,, Głód, mój chłopcze, to jeszcze nie powód, żeby przywłaszczać sobie to, co nie nasze…’’ na pewno nie spotkałby go taki los. Moim zdaniem ta przygoda Pinokia uczy czytelnika, że nie można kraść, a żadna sytuacja nie usprawiedliwia takiego zachowania.

Pinokio nie chciał przyznać się Wróżce , co stało się z jego cekinami. Wtedy skłamał i wydłużył mu się nos, myślę, że każdy czytając przygody pajacyka powinien zrozumieć, że kłamstwo jest złe i należy zawsze mówić prawdę. Trzeba też pamiętać o słowach Niebieskiej Wróżki, gdy pouczała Pinokia : ,, kłamstwo zaraz można poznać, ponieważ istnieją dwa rodzaje kłamstw: takie, co mają krótkie nogi, i takie, co mają długi nos. Twój rodzaj to właśnie kłamstwo, co ma długi nos.

Moim zdaniem książka ,, Pinokio ’’  Carlo Colodiego zawiera wiele mądrych rad i wskazówek postępowania dla młodych czytelników. Poznając przygody pajacyka można nauczyć się unikać złego postępowania.