Charakterystyka Pinokia

Pinokio był niegrzecznym pajacykiem, nie darzył szacunkiem swojego ojca Dżeppetto. Kiedy staruszek wystrugał z drewna pajacyka, zaczął on kpić z niego, pokazywał mu język i zabrał perukę, a potem uciekł. Nie słuchał rad, a gdy Gadający Świerszcz starał się go przekonać, że źle robi, rzucił w niego drewnianym młotkiem.

Pajacyk nie zamierzał chodzić do szkoły i nie miał ochoty uczyć się. Jego największym pragnieniem było spać, jeść i prowadzić życie włóczęgi. Pajacyk nie był odważny ogromnie bał się grzmotów i błyskawic. Pajacyk był taki wybredny i miał delikatne podniebienie, prosił Dżeppetta o obranie gruszek, które mu przyniósł. Staruszek zrobił drewnianemu pajacykowi ubranko z papieru w kwiatki, trzewiczki z kory drzewnej, a czapeczkę z ośrodki chleba. Pinokio był niemądry oraz niewdzięczny, ponieważ zamiast iść do szkoły sprzedał elementarz za cztery soldy, aby kupić bilety na przedstawienie teatru marionetek. http://zagadkowagramatyka.pl

Wykazał się  jednak poświęceniem i odwagą, gdy zamierzał poświęcić swoje życie w obronie Arlekina, którego Dyrektor Ogniojad zamierzał wrzucić do ognia jako opał. Pajacyk był łatwowierny, uwierzył, że istnieje Pole Cudów, na którym można posadzić i rozmnożyć złote cekiny. Pinokio był nieposłuszny, nie chciał wypić lekarstwa, twierdząc, że chłopcy bardziej boją się lekarstwa niż choroby. Pajacyka nie wstydził się kłamać, jednak został za to ukarany, gdy oszukał Wróżkę, że zgubił cekiny w lesie nos urósł mu tak, że nie mógł zmieścić się w drzwiach, aby wyjść z pokoju.http://zagadkowagramatyka.pl

Pinokio nie był rozsądny i posłuchał złych rad Lisa i Kota licząc na szybki zysk na Polu Cudów, przez to stracił cztery cekiny. Papuga stwierdziła, że był tak niemądry, że wierzył, że pieniądze można zasiać i zbierać po polach jak fasolę czy też ogórki. Pinokio niestety ukradł winogrona i został potraktowany przez gospodarza jako pies do pilnowania gospodarstwa. Pinokio nie chciał zgodzić się na propozycje kun, ponieważ stwierdził, że to nieuczciwe. Pajacyk wykazał się odwagą i wytrwałością, gdy płynął całą noc, aby ratować Dżeppetta.

Pinokio zrozumiał swój błąd, potrafił przyznać się do winy, i stwierdził, że Dżeppetto to jest najlepszy tatuś na świecie, ,, tak jak ja jestem najgorszym synem, jakiego można sobie wyobrazić.’’. Pinokio nie chciał pchać wózka z węglem, ani nosić wapna, był bardzo leniwy. Twierdził, że praca go męczy, a jednocześnie chciał zasłużyć na to aby stać się prawdziwym chłopcem. W szkole Pinokio zdobył sobie od razu szacunek i sympatię kolegów; wszyscy go głaskali, wszyscy go kochali z duszy i serca. A nawet i pan nauczyciel go chwalił, gdyż widział, że pajac jest pilny, pracowity, inteligentny i że zawsze pierwszy przybywa do szkoły, a wychodzi ostatni po skończonej nauce. Jedyną jego wadą było to, że się zanadto zadawał z koleżkami, wśród których było dużo łobuzów znanych z próżniactwa i niechęci do nauki. Pinokio został po bójce z kolegami, aby zaopiekować się chorym Geniem. Pinokio bardzo się starał, a w czasie egzaminów przed wakacjami dostał nagrodę, jako najpilniejszy uczeń w całej szkole.

Dzięki dobrej woli pracowitości nie tylko zdołał zapewnić wygodne życie swemu ojcu, który ciągle niedomagał, ale potrafił ponadto uskładać sobie czterdzieści soldów na nowe ubranie. Następnie podarował ciężko zarobione pieniądze, aby pomóc Wróżce. Myślę, że swoich zachowaniem udowodnił, że stał się dobrym pajacykiem, uczciwym, pracowitym i wrażliwym na cierpienie innych. Uważam, że zasłużył, aby stać się prawdziwym chłopcem.