Pinokio

TYTUŁ : PINOKIO

AUTOR : CARLO COLLODI

CZAS AKCJI : NIEOKREŚLONY

MIEJSCE AKCJI : BLIŻEJ NIEOKREŚLONE MIASTO WE WŁOSZECH, Kraina Głupków, Kraina Zabawek, Wyspa Pracowitych Pszczół

GATUNEK LITERACKI : BAŚŃ

RODZAJ LITERACKI : EPIKA

TYP NARRACJI : NARRACJA TRZECIOOSOBOWA

Tytuły  rozdziałów książki :

I Jak to się stało, że majster Wisienka, stolarz, znalazł kawałek drzewa, który płakał i śmiał jak dziecko.

II Majster Wisienka ofiarowuje kawałek drzewa swojemu przyjacielowi imieniem Dżeppetto; pragnie on wystrugać cudownego pajaca, który potrafiłby tańczyć, fechtować się i robić karkołomne skoki.

III Wróciwszy do domu Dżeppetto przystępuje natychmiast do sporządzenia pajaca i nadaje mu imię Pinokio. Pierwsze psoty pajaca IV Przygoda Pinokia z Gadającym Świerszczem, z której widzimy, że niegrzeczne dzieci bardzo nie lubią, gdy je karcą ci, co są od nich mądrzejsi.

V Pinokio jest głodny i szuka jaja, żeby zrobić sobie jajecznicę, ale jajecznica ulatuje mu przez okno.

VI Pinokio zasypia z nogami na fajerce z żarem i następnego ranka budzi się z opalonymi stopami.

VII Dżeppetto wraca do domu i daje pajacowi śniadanie, które biedaczysko przyniósł dla siebie.

VIII Dżeppetto dorabia Pinokiowi nogi i sprzedaje własny kaftan, żeby mu kupić elementarz.

IX Pinokio sprzedaje elementarz, żeby pójść do teatru marionetek.

X Marionetki rozpoznają w Pinokiu swego braciszka i urządzają mu ogromną owacją; ale w najpiękniejszej chwili ukazuje się Ogniojad, dyrektor teatrzyku marionetek, i pajacykowi grozi smutny koniec.

XI Ogniojad kicha i przebacza pajacykowi, który potem ocala od śmierci swego przyjaciela Arlekina.

XII Ogniojad daje pajacykowi. pięć złotych monet, żeby je zaniósł swemu tatusiowi, ale Pinokio, obałamucony przez Lisa i Kota, idzie razem z nimi.

XIII Gospoda „Pod Czerwonym Rakiem".

XIV Pinokio spotyka zbójców, ponieważ nie usłuchał dobrych rad Gadającego Świerszcza.

XV Zbójcy nadal gonią Pinokia, a dogoniwszy wieszają na gałęzi Wielkiego Dębu.

XVI Piękna Dzieweczka o błękitnych włosach każe zdjąć pajaca, kładzie go do łóżka i wzywa trzech lekarzy, żeby dowiedzieć się, czy żyje, czy też umarł.

XVII Pinokio zjada kawałek cukru, ale nie chce wziąć na przeczyszczenie; dopiero kiedy widzi grabarzy, którzy przychodzą go zabrać, wypija lekarstwo. Potem kłamie, a za karę wydłuża mu się nos.

XVIII Pinokio odnajduje Lisa i Kota, a potem idzie z nimi, żeby zasiać cztery cekiny na Polu Cudów.

XIX Pinokio, okradziony z cekinów, dostaje jeszcze za karę cztery miesiące więzienia.

XX Wypuszczony z więzienia Pinokio chce wrócić do domu Wróżki, ale po drodze spotyka okropnego węża, a potem wpada w paści. XXI Pinokio zostaje schwytany przez wieśniaka, który go zmusza, żeby pilnował kurnika jako pies łańcuchowy.

XXII Pinokio wykrywa złodziei i w nagrodę zostaje wypuszczony na wolność.

XXIII Pinokio opłakuje śmierć pięknej Dzieweczki o błękitnych włosach, potem znajduje Gołębia, który przenosi go na brzeg morza; tam rzuca się w wodę, aby ratować swojego tatusia Dżeppetta.

XXIV Pinokio przybywa na Wyspę Pracowitych Pszczół i odnajduje Wróżkę.

XXV Pinokio przyrzeka Wróźce, będzie posłuszny i że będzie się uczył. Sprzykrzyło mu się być pajacem i chce zostać grzecznym chłopcem.

XXVI Pinokio idzie ze swoimi kolegami szkolnymi nad brzeg morza, żeby zobaczyć straszliwego rekina.

XXVII Wielka bitwa Pinokia z kolegami, z których jeden zostaje ranny. Karabinierzy aresztują Pinokia.

XXVIII Pinokio jest w niebezpieczeństwie — ma zostać usmażony na patelni jako ryba.

XXIX Pinokio wraca do Wróżki, która przyrzeka mu, że nazajutrz nie będzie już pajacem, tylko zmieni się w chłopczyka. Wielkie śniadanie z białą kawą dla uczczenia tego zdarzenia.

XXX Pinokio, zamiast stać się chłopcem, ucieka potajemnie ze swoim przyjacielem Knotem do Krainy Zabawek.

XXXI Po pięciu miesiącach Ŝycia w raju próżniaków Pinokia spotyka bardzo przykra niespodzianka…

XXXII Pajacowi wyrastają ośle uszy, po czym cały zmienia się w prawdziwego osła i zaczyna ryczeć.

XXXIII Pinokia, który stał się prawdziwym osłem, prowadzą na targ, gdzie kupuje go dyrektor cyrku z zamiarem nauczenia go tańców i skoków przez kółko; pewnego jednak wieczoru osioł okulał i dyrektor odsprzedaje go na skórę do obicia bębna.

XXXIV Pinokio, wrzucony do morza i ogryziony przez ryby, staje się znowu pajacem, takim jak dawniej, ale kiedy płynie, żeby się ocalić, zostaje, połknięty przez straszliwego rekina.

XXXV Pinokio odnajduje w cielsku rekina… Kogóż to odnajduje? Przeczytajcie ten rozdział, a dowiecie się

XXXVI Pinokio w końcu przestaje być pajacem i zmienia się w chłopca.