Na podstawie poznanych wierszy Horacego scharakteryzuj przedstawione w nich postawy..

  Na podstawie poznanych wierszy Horacego scharakteryzuj przedstawione w nich postawy wobec świata.

  Rzymskiego poetę Horacego uważano za niedoścignionego mistrza poezji lirycznej. Jest autorem satyr, ale przede wszystkim przepięknych pieśni o różnorodnej tematyce; biesiadnej, miłosnej, religijnej, filozoficzno- refleksyjnej. W pieśniach potrafił połączyć niezwykły kunszt słowa poetyckiego z jego ponadczasową mądrością. Jego poezja do dzisiaj zachwyca siłą swojego filozoficznego przekazu.
  W pieśni Do Leukone zawarte jest słynne horacjańskie przesłanie, carpe diem ( chwytaj dzień ), nawiązujące do filozofii epikurejskiej. Horacy namawia do korzystania z każdej chwili życia, jednak łączy to przesłanie ze stoicką rozwagą. W utworze widać wpływ filozofii epikurejczyków oraz stoików: ,, weseląc się dziś nie dowierzaj przyszłości ”
  W pieśni Do Deliusza Horacy podkreśla nieuchronność przemijania, utwór rozpoczyna się zwrotem do adresata, do przyjaciela poety Deliusza. Porusza tu jeden z najważniejszych motywów liryki horacjańskiej, problem przemijania. Poeta przypomina przyjacielowi, że każdego czeka nieuchronny koniec – śmierć. Właśnie z tej perspektywy należy postrzegać świat. Horacy nawiązuje w utworze nie tylko do filozofii greckiej, ale także mitologii.  O losie człowieka decyduje przeznaczenie, które jest uosobione przez trzy siostry  Parki.  Jedna z nich przędzie nić ludzkiego życia , druga ją mierzy, trzecia przecina. Taki porządek życia decyduje o losie nie tylko człowieka, ale też bogów.

  Gerry Weber 300x250

  Oda Wybudowałem pomnik jest manifestem dumy poetyckiej poety. Poeta jest dumny ze swojej twórczości, która umożliwiła nieśmiertelność genialnemu twórcy.  Metafora ,,, wybudowałem pomnik ‚ trwalszy niż ze spiżu ”  porównuje twórczość poetycką Horacego do pomnika, podkreśla to głęboką wiarę twórcy w wyjątkowość swojego dzieła.  Poezja przetrwa wieki  i zapewni Horacemu nieśmiertelność oraz wieczną pamięć u potomnych. Poeta dzieli się refleksją tak charakterystyczna na liryki horacjańskiej o przemijalności ludzkiego życia, ale też jest przekonany , że będzie żył wiecznie ,, nie wszystek umrę ”.

  Taifun Mobile 250x250

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany.