Charakterystyka Maciek Ogorzałka

Charakterystyka Maćka Ogorzałki

Głównym bohaterem powieści Małgorzaty Musierowicz ,, Opium w rosole ” był osiemnastoletni Maciej  Ogorzałka.

Pochodził z dużej rodziny miał dwie starsze siostry oraz brata Piotra. Był uczniem szkoły średniej. Maciek dojeżdżał do liceum w Poznaniu z odległych o trzydzieści kilometrów Pobiedzisk. Rodzina postanowiła, że powinien zamieszkać z bratem, który mieszkał w pokoju z kuchnią. Mieszkanie znajdowało się w Poznaniu w suterenie, między mieszkaniem Lewandowskich a prywatnym zakładem szycia kołder.
Maciek bardzo lubił swoje mieszkanie, skromne i ubogie, tak różne od błyszczących wnętrz, w jakich żyli jego koledzy. Koledzy też woleli przychodzić do niego i zawsze, kiedy wynikał problem – u kogo się uczyć, wszyscy głosowali za tym, żeby pójść do Maćka. Twierdzili, że w jego mieszkaniu jest odpowiednia atmosfera.

W rzeczywistości Maciek był wysokim chłopcem o ,, twarzy Kmicia ’’ miał orli, uśmiech ujmujący oraz spojrzenie uczciwe i śmiałe.
Miał duszę romantyka ,, co zaś do jego sposobu bycia, cechował się on nieco przesadną powagą i godnością, którymi Maciek starannie rekompensował swe wyimaginowane defekty.’’
Maćka wyróżniała bujna, jasną czupryna oraz piękne ciemne oczy. Maciek miał naturę filozofa, często zastanawiał się nad otaczającym go światem. Umiał docenić piękno chwili, chociaż wiedział, że częścią życia jest też zło. Był zwolennikiem teorii, że we Wszechświecie panuje harmonia. Gdy spotkał pierwszy raz Genowefę uświadomił sobie, że ,, samopoczucie i obraz świata kształtują się, w dziwnej zależności od nieoczekiwanych drobiazgów ‘’.
Maciek potrafił zakochać się od pierwszego wejrzenia, gdy spotkał przypadkiem Matyldę Stągiewka. Był bardzo przedsiębiorczy i uparty, ponieważ dzięki swojej przedsiębiorczości udało mu się umówić z wymarzoną dziewczyną.
Darzył miłością i sympatią swojego brata, dlatego zawsze kupował wszystko podwójnie na przykład bilety do operetki ,, Straszny dwór ” .

Maciek był zdolnym i mądrym uczniem pierwszej klasy, doskonale radził sobie z matematyką. Charakteryzowała go skromność oraz koleżeńskość, ponieważ pomagał w nauce matematyki swojej koleżance z klasy Kresce. Początkowo nie docenił swojej koleżanki, u której raził go ,, całkowity brak poetycznej zadumy i tego tchnienia romantyzmu, który cechować winien dziewczynę – zwłaszcza ładną ‘’ . Uważał, że Kreska była ,, przeraźliwie rzeczowa i odpychająco koleżeńska ”. Maciek u koleżanek cenił piękno, delikatność oraz romantyczną duszę.
Maciek Ogorzałka był idealista, wierzył w piękno o dobro Matyldy, nie zauważył, że była nieszczera oraz próżna. Maciek był mądry i oczytany, między innymi zafascynowała go filozofia Lwa Szestowa filozofa egzystencjalnego, w czasie spotkań z Matyldą, myślał o jego poglądach, ponieważ nie mógł skupić się na nudnych streszczeniach filmów i snów swojej dziewczyny. Maćka można nazwać intelektualistą, w czasie randki z Matyldą zaczął żałować, że marnuje czas, ponieważ chciałby wrócić do domu i swoich książek.
Umiał przyznać się do błędu i cenił takie wartości jak mądrość, dobro i uczciwość, ponieważ zerwał z Matyldą, gdy przekonał się, że jest próżna i zakłamana. Przeprosił Kreskę, gdy dostrzegł, że jest ciekawą i mądrą dziewczyną.
Uważam, że Maciek jest pozytywnym bohaterem, mądrym i oczytanym, dla którego liczą się takie wartości jako miłość i przyjaźń. Mógłbym zaprzyjaźnić się z Maćkiem, od którego mógłbym wiele się nauczyć.