Charakterystyka Ewa Jedwabińska

Główną bohaterką powieści Małgorzaty Musierowiecz ,, Opium w rosole ‘’ jest Ewa Jedwabińska, nauczycielka matematyki w liceum w Poznaniu. Miała córkę Aurelię oraz męża Eugeniusza,  jednak tworzyli nieszczęśliwą rodzinę, w której brakowało miłości i zrozumienia. Aurelia uciekła z domu, a mąż Jedwabińskiej pracował do późna.

Ewa Jedwabińska wyróżniała się ambicją, zajmowała się pracą naukową, pragnęła zostać doktorem psychologii. Swoimi badaniami obejmowała uczniów w szkole, nie potrafił jednak zrozumieć ich niechęci do udziału w ankietach. Była młodą, ambitną nauczycielką, jednak z małym stażem w nauczaniu. Dopiero od roku uczyła w szkole średniej, dlatego nie potrafiła poradzić sobie z klasą pierwszą, której była wychowawczynią. Nie umiała zrozumieć problemów swoich uczniów, nie starała się dostrzegać ich potrzeb ani wysłuchać ich zdania. Narzucała swoją wolę wychowankom, co zaowocowała niechęcią do niej oraz nadanie jej przezwiska Ewa Sopel.

Ewa Jedwabińska była zawsze nienagannie elegancko ubrana, czesała włosy w gładki kok. W jej domu panował ład i porządek, lubiła prostotę i elegancję. Swój dom urządziła w kolorach czarno- białym, nawet kwiaty w wazonach były koloru białego. Ten srogi wygląd mieszkania sprawił, że jej córka Aurelia nie czuła się bezpieczna, bała się czarnych kształtów na obrazach oraz nie czuła się dobrze w białej, jasno oświetlonej kuchni. W mieszkaniu brakowało ciepła oraz uczucia miłości i zrozumienia. Ewa chociaż wrażliwa, była osobą, która robiła wrażenie srogiej. Nie potrafiła obdarzyć miłością swojej córki, nie rozumiała, że ładne mieszkanie oraz drogie ubrania nie zastąpię uczucia bliskości oraz zrozumienia.

Ewa nie potrafiła przyznać się do błędu, była wyniosła oraz zarozumiała. Wyróżniała się oczytaniem oraz wiedzą. Na spotkaniu z mamą Jacka Lulejka cytowała fragmenty  Immanuela Kanta z „Uzasadnienia metafizyki moralności”. Uważała, że rodzice Jacka są zbyt łagodni dla swojego syna. Była zwolenniczką srogich metod wychowania.

Uważam, że Ewa Jedwabińska to nieszczęśliwa bohaterka, która była za bardzo sroga  oraz zbyt zajęta karierą naukową.  Jej przemiana świadczy o tym, że każdy może zrozumieć swoje błędy oraz zmienić się.