Monachomachia streszczenie

  Monachomachia – streszczenie

  Pieśń pierwsza – 25 strof – akcja dzieje się w klasztorze dominikanów, w którym pojawia się bogini niezgody Eris i prowokuje ,, wielebne głupstwo '' i ,, świętych próżnikaków '' do stoczenia pojedynku w formie uczonej dysputy z karmelitami.

  Pieśń druga – 18 strof – akcja przenosi się do klasztoru karmelitów bosych, dokąd przybywa poselstwo z wyzwaniem teologicznej dyskusji.

  Pieśń trzecia – 16 strof – opis przygotowań karmelitów do pojedynku, gorączkowe poszukiwania biblioteki, która ,, gdzieś tam pod strychem podobno mieści '', lecz nie odwiedzana od kilkudzięsięciu lat czeka na swego odkrywcę.

  Gerry Weber 300x250

  Pieśń czwarta – 19 strof – rozpoczyna się dyskusja, zakonnicy wymieniają argumenty rodem ze średniowiecznych metod scholastycznych, jednak szybko – z braku wiedzy – walka umysłów przeradza się w walkę na pięści.

  Pieśń piąta – 15 strof – opis walka i pojedynków, jakie toczą ze sobą mnisi.

  Pieśń szósta – 15 strof – kres bijatyce przynosi wniesienie do sali vitrum gloriosum – pucharu przesławnego, zdobionego na zór tarczy Achillesa i wypełnionego winem. Zakpnnicy porzucają bratobójcze pojedynki i, już w zgodzie, oddają się wspólnemu pijaństwu.

  Taifun Mobile 250x250