Podaj przedstawione w książce przykłady odmiennych zachowań dzieci i dorosłych.

W opowiedzianej historii podróży Małego Księcia zderzają się dwa światy : świat wartości dziecka ze światem wartości dorosłych.

I )

DZIECI MAJĄ BOGATĄ WYOBRAŹNIĘ

DOROŚLI SĄ POZBAWIENI WYOBRAŹNI

Gdy Mały Książę narysował słonia, którego połyka wąż dorośli widzieli na rysynku tylko kapelusz. Rysunek ich nie przerażał. Mały Książę  tłumaczył dorosłym,  że jego  obrazek nie przedstawiał kapelusza. To był wąż boa, który trawił słonia. Mały Książę musiał narysować przekrój węża, aby dorośli mogli zrozumieć. Mały Książę twierdził, że dorosłym zawsze trzeba tłumaczyć.

II

DZIECI ŚMIEJĄ SIĘ Z LICZB ( DZIECI PATRZĄ NA ŚWIAT KIERUJĄC SIĘ UCZUCIAMI, SERCEM – SĄ WRAŻLIWE )

DOROŚLI SĄ ZAKOCHANI W LICZBACH ( DOROŚLI SĄ MATERIALISTAMI , REALISTAMI , POZBAWIONYM WRAŻLIWOŚCI )

– ,,Jeżeli mówicie dorosłym: "Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu" – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: "Widziałem dom za sto tysięcy złotych". Wtedy krzykną: "Jaki to piękny dom!"

DLA DZIECI SPRAWY MATERIALNE NIE MAJĄ ZNACZENIA

DOROŚLI SĄ MATERIALISTAMI

ROZDZIAŁ 4

-,,Jeżeli mówicie dorosłym: "Widziałem piękny dom z czerwonej cegły, z geranium w oknach i gołębiami na dachu" – nie potrafią sobie wyobrazić tego domu. Trzeba im powiedzieć: "Widziałem dom za sto tysięcy złotych". Wtedy krzykną: "Jaki to piękny dom!"

– ,,Dorośli są zakochani w cyfrach. Jeżeli opowiadacie im o nowym przyjacielu, nigdy nie spytają o rzeczy najważniejsze. Nigdy nie usłyszycie: "Jaki jest dźwięk jego głosu? W co lubi się bawić? Czy zbiera motyle?" Oni spytają was: "Ile ma lat? Ilu ma braci? Ile waży? Ile zarabia jego ojciec?" Wówczas dopiero sądzą, że coś wiedzą o waszym przyjacielu.''

DZIECI NIE OCENIAJĄ LUDZI PO WYGLĄDZIE
DOROŚLI DAJĄ SIĘ ZWIEŚĆ POZOROM – OCENIAJĄ NA PODSTAWIE UBRANIA
ROZDZIAŁ 4

,,Miałem pewne podstawy, aby sądzić, że planeta, z której przybył Mały Książę, jest gwiazdą B-612. Ta gwiazda była widziana raz tylko, w 1909 roku, przez tureckiego astronoma, który swoje odkrycie ogłosił na Międzynarodowym Kongresie Astronomów. Nikt jednak nie chciał mu uwierzyć, ponieważ miał bardzo dziwne ubranie. Tacy bowiem są dorośli ludzie.
Na szczęście dla planety B-612 turecki dyktator kazał pod karą śmierci zmienić swojemu ludowi ubiór na europejski. Astronom ogłosił po raz wtóry swoje odkrycie w roku 1920 – i tym razem był ubrany w elegancki frak. Cały świat mu uwierzył.''
DZIECI SĄ BEZPOŚREDNIE, BEZINTERESOWNE, POZBAWIONE PYCHY, NIE SĄ ZAROZUMIAŁE
DOROŚLI SĄ PRÓŻNI – LUBIĄ BYĆ CHWALENI  I PODZIWIANI
ROZDZIAŁ 11

,,Próżni słyszą tylko pochwały.

– Czy ty mnie naprawdę bardzo uwielbiasz? – spytał Małego Księcia.
– Co to znaczy uwielbiać?
– Uwielbiać to znaczy uznać mnie za człowieka najpiękniejszego, najlepiej ubranego, najbogatszego i najmądrzejszego na planecie.
– Ależ poza tobą nikogo na planecie nie ma!
– Zrób mi tę przyjemność: uwielbiaj mnie mimo wszystko.
– Uwielbiam cię – powiedział Mały Książę, lekko wzruszając ramionami – ale co ci to daje?
I ruszył w dalszą drogę. "Dorośli są zdecydowanie śmieszni" – powiedział sobie podczas podróży.''

PRÓŻNY uważał, że jest najpiękniejszy i najmądrzejszy na planecie, mimo że nikogo poza nim nie było. Mały Książę uznał, że to śmieszne.