Lew, czarownica i stara szafa streszczenie krótkie

Rozdział 1

ŁUCJA ZAGLĄDA DO SZAFY

Czworo rodzeństwa Piotr Zuzanna, Edmund i Łucja w czasie okupacji ukryli się w domu na wsi. Mieszkali u Profesora w wielkim domu. Łucja w czasie zwiedzania domu znalazła w szafie przejście do krainy Narnii. Spotkała tam fauna Tumnusa, z którym się zaprzyjaźniła.

Rozdział 2

CO ŁUCJA TAM ZOBACZYŁA

Faun Tumnus, gdy dowiedział się, że Łucja jest Córką Ewy ( człowiekiem ) zaprowadził do swojego domu- pieczary na podwieczorek.

Rozdział 3

EDMUND WCHODZI DO SZAFY

Faun Tumnus pomógł znaleźć drogę powrotną do domu. Gdy wróciła nikt nie wierzył w jej opowieści o dziwnej krainie. W czasie gdy w chowanego Edmund schował się do szafy i znalazł przejście do Narnii. Tam spotkał Białą Czarownicę. Do Narnii przeszła też Łucja.

Rozdział 4

PTASIE MLECZKO Biała Czarownica dała Edmundowi czarodziejskie ptasi mleczko, kto raz je zje marzy o kolejnych porcjach. Przyrzekła mu też, że zostanie księciem musi tylko przyprowadzić swojego brata i siostry do jej zamku. Potem Edmund odnalazł Łucję i wrócili do domu.

Rozdział 5

Z POWROTEM PO TEJ STRONIE DRZWI

Po powrocie Edmund nie przyznał się, że był w Narnii. Śmiał się z opowieści Łucji. W czasie oprowadzania przez panią Macready, która pracowała dla profesora, grupy zwiedzającej piękny dom dzieci postanowiły ukryć się przed nią. Weszły do szafy i po chwili znalazły się a Narnii.

Rozdział 6

W PUSZCZY

Dzieci znalazły się w Narnii, Piotr przeprosił Łucję, że jej nie wierzył. Potem Łucja zaprowadziła rodzeństwo do pieczary fauna, ale dom był pusty. Była tam kartka, która informowała , że faun Tumnus został aresztowany. Dzieci postanowiły pomóc nowemu przyjacielowi Łucji. Potem poszli za drozdem który wskazywał im drogę. Rozdział 7

DZIEŃ U BOBRÓW

Drozd zaprowadził dzieci do pana Bobra, który wskazał im drogę do swojego domu. Tam jedli posiłek przygotowany przez panią Bobrową.

Rozdział 8

CO WYDARZYŁO SIĘ PO OBIEDZIE Po obiedzie Łucja dowiedziała się, że fuan został zabrany do Domu Białej Czarownicy. Teraz dzieciom może pomóc tylko Aslan- lew – Król Puszczy, tylko on potrafi przeciwstawić się czarom Białej Czarownicy. Do niego miał zaprowadzić rodzeństwo pan Bóbr.

Rozdział 9

W DOMU CZAROWNICY

Edmund pod zjedzeniu obiadu u państwa Bobrów wyruszył do zamku Czarownicy. Na dziedzińcu zamku zobaczył kamienne posągi, wejścia do zamku pilnował wilk Maugrim szef Tajnej Policji Białej Czarownicy. Królowa była zła, że Edmund pojawił się bez rodzeństwa , ale gdy dowiedziała się, że brat i siostry znajdują się w domu bobrów kazała przygotować sanie do podróży.

Rozdział 10

CZARY ZACZYNAJĄ TRACIĆ SWĄ MOC

Państwo Bobrowie oraz rodzeństwo dotarli do kryjówki w lesie. Odwiedził ich tam Święty Mikołaj i dał wszystkim prezenty, a potem wszyscy wyruszyli w drogę.

Rozdział 11

ASLAN JEST BLISKO Czarownica rozkazała wyruszyć do Kamiennego Stołu, w czasie drogi spotkali mieszkańców lasu, którzy jedli placek ze śliwkami, podarowany im przez Świętego Mikołaja. Czarownica zamieniła ich w kamienne posągi, potem karzeł związał Edmundowi ręce i tak prowadził przez las. Nie mogli jechać saniami, ponieważ nagle nadeszła wiosna, a błota zatrzymało sanie. Nadejście wiosny symbolizowało pojawienie się Aslana, czarownica była przerażona.

Rozdział 12

PIERWSZA WALKA PIOTRA

Gdy dzieci dotarły do Kamiennego Stołu był tam Aslan. Piotr przywitał się z Aslanem, rozmawiali o Edmundzie, którego muszą ratować. Potem usłyszeli róg Łucji, ponieważ Zuzanna była w niebezpieczeństwie, uciekała przed wilkiem . Wtedy Piotr  po krótkiej walce zabił wilka.

Rozdział 13

WIELKIE CZARY Z ZAMIERZCHŁYCH CZASÓW

Czarownica, gdy usłyszała od wilka o śmierci swojego kapitana – Maugrima postanowiła zaatakować Aslana. Przygotowała też nóż, aby zabić Edmunda. W ostatniej chwili uratowali go przyjaciele Aslana. Edmund został zaprowadzony do obozu Aslana. Później pojawił się karzeł – posłaniec Białej Czarownicy, prosząc o rozmowę z Aslanem. W czasie spotkania Czarownica zażądała śmierci Edmunda powołując się na Prawo, według którego może ona zabić każdego zdrajcę. Aslan na osobności złożył inną propozycję Czarownicy, która zgodziła się darować życie Edmundowi.

Rozdział 14

TRIUMF CZAROWNICY

Aslan wyruszył do Kamiennego Stołu i został tam zabity przez Białą Czarownicę, poświęcił życie, aby ratować Edmunda. Świadkami tego wydarzenia były Łucja i Zuzanna, ukryte w lesie.

Rozdział 15

NAJWIĘKSZE CZARY SPRZED POCZĄTKÓW CZASU

Łucja i Zuzanna płakały przed ciałem Aslana, a wtedy myszy przegryzły jego więzy. Po chwili jednak Aslan zniknął z Kamiennego Stołu, po chwili pojawił się żywy i silny. Okazało się, że zadziałały czary, które ożywiły Aslana, stało tak się, ponieważ złożył on dobrowolną ofiarę. Potem dotarli do zamku Czarownicy i lew poszybował przez mur i znalazł się na dziedzińcu.

Rozdział 16

CO SIĘ STAŁO Z POSĄGAMI

Aslan dzięki czarom odczarował kamienne posągi i na dziedzińcu zamku pojawiło się wiele mieszkańców Narnii. Wyruszyli oni, aby pomóc w bitwie z Białą Czarownicą. Gdy pojawili się na miejscu walki Piotr walczył z Czarownicą. Wtedy Aslan zabił Czarownicę.

Rozdział 17

POLOWANIE NA BIAŁEGO JELENIA

Bitwa zakończyła się klęską Czarownicy i jej sojuszników. Łucja za pomocą czarodziejskiego leku wyleczyła Edmunda oraz innych rannych. Potem odbyła się w zamku Ker-Paravelu uroczystość koronowania czworga rodzeństwa na władców Narnii. Rządzili oni długo i sprawiedliwie. Władcami Narnii byli : Piotr Wspaniały, Łucja Mężna, Edmund Sprawiedliwy, Zuzanna Łagodna. Pewnego dnia pojawił się w Narnii Biały Jeleń, Piotr, Edmund, Łucja oraz Zuzanna wyruszyli oni za nim, aż dotarli do Latarni. Potem szli między świerkami i dostali się do szafy, a po chwili w dawnym pokoju. Znowu byli dziećmi. Powiedzieli o swoich przygodach Profesorowi, a on zapewnił ich, że na pewno wrócą jeszcze do Narnii.