Co się zdarzyło u Geista ? Kim jest Geist ?

1. Kim jest Geist ?

Geist to profesor na uniwersytecie i w szkole politechnicznej, kiedyś słynął jako wielki chemik, później, gdy wyszedł poza granicę obowiązujących poglądów chemicznych uważany za wariata

1. Przepisz z tekstu trzy określenia, których używa Olga Tokarczuk, mówiąc o Geiście.

• ekscentryczny starzec
  • szalony naukowiec
  1. Z  jakiego powodu autorka  twierdzi, że Geist ,, nie pasuje do zestawu warszawskich charakterów ‘’ ?

Autorka twierdzi, że Geist nie pasuje do warszawskich charakterów, ponieważ jest uczonym, szalonym starcem, który przypomina raczej bohatera z powieści Juliusza Verne’a .Geistreprezentuje raczej bohaterów powieści dziewiętnastowiecznej fantastyki.

1. Jaką analogię dostrzega pisarka pomiędzy Geistem a Merkurym/Hermesem ?

Analogia polega na fakcie, że uczony podobnie jak bogowie, nie starzał się.

Wokulski podczas spotkania z Geistem nie potrafił określić jego wieku, wydawało się, że czas zatrzymał się dla niego w miejscu, uczony nie miał na głowie żadnego siwego włosa.Podobnie Hermesraz był dzieckiem, raz młodzieńcem, na nim czas zapisywał się inaczej, a z kolei Markury posłaniec bogów nigdy się nie starzał.

1. Dlaczego Geista nazywa Wokulskiego ,, panem Siuzę ‘’?

Dla Geista zewnętrzna tożsamość związana z nazwiskiem czy pozycją wydawała się nie mieć znaczenia. Dla uczonego nie było różnicy między Wokulskim czy panem Siuzą.

1. Wyjaśnij, czym jest wspomniany w akapicie 5 ,, niewygodny prezent ‘’ dany Wokulskiemu przez Geista. Podaj numery pozostałych akapitów, w których jest mowa o tym darze.
  • 11,
  1. Dlaczego ,, Geist mógłby być alchemikiem  ‘’?

Geist wykonuje w swoim laboratoriumtysiące prób alchemicznych, aby stworzyć metal lżejszy od powietrza. Podobnie jak alchemicy próbuje po pierwsze przeobrazić metal nieszlachetny w coś wartościowego, a po drugie przekształcić materię podstawową w ducha, czyli uwolnić duszę.

1. Geist w życiu Wokulskiego odegrał rolę ?

C. przewodnika na drodze do samopoznania

1. Wyjaśnij metaforę zastosowaną w akapicie 6 ,, Lekcja rozpoczęta przez Geista dopiero się zaczyna ‘’.

Lekcja polega na wyjaśnieniu Wokulskiemu co jest w życiu jest realne i prawdzie. Geist zamierzał pokazać Wokulskiemu, że mądrość uczonego i jego wynalazki są tylko złudzeniem, podobnie jak miłość kupca do Łęckiej. Wokulski dochodzi do wniosku, że tylko śmierć nie kłamie i nie zawodzi.