Wymień i omów dwa starożytne toposy, które do dzisiaj są obecne w kulturze.

• Topos genezyjski nawiązuje do mitologii greckiej. Wyjąsnia w jaki sposób powstał świat. Wyłonił się z Chaosu, czyli wielkiej otchlani pełnej mieszaniny ognia, wody i powietrza. Z niego wyłoniły się dwa potężne bóstwa Uranos-  Niebo i Gaja – Ziemia. Dali oni początek wilelu pokoleniom bogów. Między bogami doszło do walki o władze. Na początku Uranos niezadowolony ze swoich dzieci strącił je do Tartatu. Następnie Kronos wystąpił przeciwko ojcu, okaleczył go i sam zaczął rządzic światem. Z kolei ze strachu przed stratą berła połykał swoje dzieci. Dzeus, którego uratował matka Reja, zaczął dziesięcioletnią walkę z ojcem.

Topos genezyjski obecny jest do dzisia jw naszej kulturze, religie na całym świecie próbują wyjaśnij, jak powstał świat.

• Topos arkadyjski – Arkadia to inaczej kraina szczęścia, miejece będące symbolem raju, w którym panuje szczęście, spokój oraz ład i harmonia.  Arkadia pojawia się u Wergiliusza ( ,, Bukoliki '' ) – niezwykłe miejsce, gdzie mieszkają w szczęściu i radości pasterze.

Poszukwianie Arkadii jest od wieków obecne w naszej kulturze.