Podaj kilka przykładów sytuacji tragicznych.

Podaj kilka przykładów sytuacji tragicznych ( możesz je wymyślić lub podać przykłady z historii lub literatury). Na czym polega konflikt tragiczny w wymienionych przez ciebie sytuacjach ?

Przykładem sytuacji tragicznej jest Hekabe, żona Priama, w czasie oblężenia Troi  przez Greków przeżyło tylko dwoje najmłodszych jej dzieci : Polyksena i Polydor.  Niestety nawet później matka nie mogła nacieszyć się długo, ponieważ zginęli.  Polyksena została poświęcona i zabita  przez Greków w ofierze Achillesowi.  Polydor, który miał zasiąść na tronie został   zamordowany przez  króla konnych Traków, Polymestora – przyjaciela Hekabe. Wcześniej powierzyła mu syna razem ze skarbami trojańskimi, miała nadzieje, że będzie się nim opiekował.  Nie można opisać bólu matki, która straciła wszystkie swoje dzieci, to jest z całą pewnością tragedia, jednak porównywalna do aktu zemsty jaki dokonała zrozpaczona matka, zabiła wszystkie dzieci Polymestora, a jego samego oślepiła. W obliczu tragedii jaką spotkała straciła wszystkie wartości, między innymi takie jak  współczucie  czy umiejętność przebaczania.

Innym przykładem sytuacji tragicznej może być  biblijny Hiob, którego Bóg wystawia na okrutną próbę.  Umierają jego dzieci, sam traci majątek zostaje sam, opuszczony nieszczęśliwy. Jednak w odróżnieniu do Hekabe potrafi on zachować miłość i ufność  Bogu,  wierzy, że śmierć jego dzieci jest wpisana w plan boży, którego ona jako człowiek nie może pojąć. Jego oddanie Bogu zostaje nagrodzone, odzyskuje majątek i zostaje  ponownie ojcem.