Na podstawie Dies irae zaprezentuj koncepcję człowieka zawartą w hymnach.

  Na podstawie Dies irae zaprezentuj koncepcję człowieka zawartą w hymnach.

  Nazwa Dies irae w tradycji chrześcijańskiej jest używana jako określenie Sądu Ostatecznego. Czlowiek w hymnach przedstawiony jest jako słaby, cierpiący grzesznik, pełen winy i ukrany za swoje grzechy przez Boga. Ludzie opuszczenie przez Boga są przerażnie nieuchronnością apokalipsy i Sądu Ostatecznego. Podmiot liryczny, który reprezentuje ludzkość czuje się samotny i opuszczony w chwili tragedii.

  W dniu Sądu Ostatecznego ludzkość zostaje osądzona i skazana na potępienie. Nie może liczyć na pomoc pierwszych rodziców, a także Boga, który w utworze staje się synonimem surowego sędziego. Ludziom nie pomogła nawet ofiara Chrystusa, ponieważ zło zwycięża. Ludzkość jest skazana na zagładę.

  Gerry Weber 300x250

  Wewnętrzne refleksje człowiek, wybory, których dokonuje są ważnym problemem w utworze. Człowiek jest słaby ulega pokusom, jednak dąży do świętości. Podmiot liryczny, który utożsamia się z emocjami zbiorowości, buntuje się przeciwko obciążaniu go całkowitą odpowiedzialnością za grzech, jeżeli skłonnośc do niego została zaszczepiona człowiekowi w chwili stworzenia.

   

  Taifun Mobile 250x250