Charakterystyka Pawła

Paweł to kilkunastoletni chłopiec, który mieszka z mamą i młodszym bratem Kubą.

Był bardzo wrażliwy, tęsknił za ojcem, po rozstaniu rodziców. Zawsze, gdy wracał ze szkoły patrzył na skrzynkę z listami. Czekał na list lub kartę od ojca. Dużą radość sprawiało mu otrzymwyanie i czytanie listów od Tajemniczego Dżejmsa. Wzbudzała jego ciekawość anonimowość listów, poza tym lubił ,,rzeczy niezwykłe''.

Na początku nie lubił swojego młodszego  o rok brata Kuby. Uważał, że jest on ciapowaty, gruby i nosi okulary. Po wyjeździe taty Kuba starał się jak najwięcej czasu spędzać z bratem, więc chodził za nim, ale Pawłowi nie podobało się to ,, śledzenie''. Zauważył, że brat robi się coraz grubszy po wyjeździe taty.

Paweł lubił zwierzątka, sam miał chomika Wojtka. Gdy kot Kuby  go zjadł , Paweł nie mógł wybaczyć bratu i zaczął go ignorować.

Paweł w szkole, rysując tatę nie mógł sobie przypomnieć, jak on wygląda. Narysował rysynek bez twarzy. Chłopiec bardzo tęsknił za ojcem. W dniu jego imienin chciał złozyć mu życzenia, ale nie wiedział, gdzie on mieszka. Cały czas myślał o ojcu, więc często wydawało mu się, że widzi tatę ; na ulicy,  w kwiaciarni, na peronie czy basenie.  Poprosił nawet Dżejmsa, aby poszukał jego taty. W tym celu przejrzał wszystkie zdjęcie, aby pokazać zdjęcie ojca Dżejmsowi. Miło wspominał ostatnie wakacje całej rodziny spędzone nad morzem. Miał nadzieję, że wróci jego tata, dlatego był zły, gdy ciocia Sylwia doradzała mamie wyjście na randkę. Czekał też na kartkę świąteczną od ojca.

Paweł zbierał nalepki na zapałki, potem opakowania po batoniakach i czekoladzie. Miał lęk wysokości, jak stał na balkonie w wieżowcu, nigdy nie podchodził do barierki. Bardzo spodobał mu się pomysł Dżejmsa o opłynięciu świata, więc marzył, że zostanie żeglarzem. Paweł  był kreatywny, ciekawy świata  i żadny przygód. Zaczął nawet zbierać pieniądze na wyprawę dookoła świata.Nie wobrażał sobie podróży bez bliskich, chciał, żeby popłynęli z nim mama, przyjaciele, Kuba, dziadek i tata. Marzył, aby nazwać statek ,, Siódemka'' , od liczby najbliższych mu osób. Pweł to dobry, spragniony miłośco ojca chłopiec.

Miał zdanie na każdy temat, byłwybredny np.nie lubił owsianki oraz zupy fasolowej.

Paweł zachowywał się bardzo dojrzale, zrozumiał, że Kuba jest dla niego bardzo ważny. Poczuł sympatię do brata, nawet mu nie przeszkadzało, że on jest Dżejmsem.Kuba stał się dla niego powiernikiem tajemnic i bardzo bliską osobą, dlatego dalej pisał  do Dżejmsa- Kuby listy.

Chłpiec były lubiany w szkole i koleżeński. Najlepszymi przyjaciółmi Pawła byli Bartek i Grzesiek, którzy chodzili z nim do tej samej klasy.