Jak rozumiesz słowa:,,Im większa moc i im większa władza, tym większa odpowiedzialność”.

,, Czarnoksiężnik z Archipelagu '' to opowieść o naukach, pobieranych przez młodzieńca  u mędrców władających fantastycznym kunsztem czarnoksięskim. Jednocześnie jest to opowieść  o kształtowaniu się osobowości, o dorastaniu wśród przeciwieństw, o tym, jak młodzieńcza  lekkomyślność prowadzi do  dojrzałości.

Z początku całą przyjemność płynącą ze sztuk magicznych widział Duny  we władzy, jaką dzięki nim posiadał nad ptactwem i zwierzyną, i w wiedzy, jaką zdobył na ich temat. W istocie ta przyjemność pozostała mu na cale życie. Póżniej jako doświadczony czarnoksiężnik zdał sobie sprawe, że władza wiążę się z odpowiedzialnością i ceną, jaką należy za nią zapłacić.  Władzy nad ptakami zawdzęczał swoje imię, ponieważ widząc go często na górskich pastwiskach z drapieżnym ptakiem krążącym dookoła, inne dzieci nazwały go Krogulcem.

Ged obdarzony niezwykłą mocą staje się niezaspokojony w zdobywaniu wiedzy. Ogion starał się nauczyć swojego ucznia, że mocy należy używać odpowiedzialnie. Młody czarnoksiężnik po spotkaniu z tajemniczą  nieznajomą pragnie zaimponować jej znajomością  czaru  Przemiany.  W tym celu czyta zaklęcia z Księgi Wiedzy i wyzwala złą siłę- Cień, który będzie największym wrogiem Geda. Wtedy po raz pierwszy młody czarnoksiężnik zrozumiał, że olbrzymia moc wiążę się z wielką odpowiedzialnością.

Mistrz Ogion Milczący tłumaczył mu, że ,,  czary to nie gra, w którą się bawimy dla przyjemności albo własnej chwały. Każde słowo, każde działanie naszej sztuki wypowiadamy i wprawiamy w ruch na korzyść albo dobra, albo zła''. Ogion kazał się zastanowić, jakie będą konsekwencje zaklęcia.

Czary okazują się  niebezpieczne. Przemiana młodego Geda w ptaka, która wyzwala go wprawdzie z opresji, ale sama stała się dla niego nowym zagrożeniem. Pozostanie  dłużej w takiej postaci groziło zatraceniem własnej osobowości. Ged tylko mądrości swojego Mistrza Ogiona mógł wrócić do ludzkiej postaci.

Czary dają nowe możliwości, ale też stwarzają nowe zagrożenia. Ged przekonuje się, że nie można ich używać dla zaspokojenia własnej próżności. Na Pagórku Rorke chcąc zaimponować Jasperowi oraz udowodnić, że posiada większą od niego moc używa zaklęć, które są bardzo niebezpieczne. Własna pycha i  duma sprawiły, że wyzwala olbrzymią złą moc – Cień , z którą będzie musiał się zmierzyć .

Zmagania z Cieniem nauczyła Geda pokory, a także szacunku dla zaklęć i władzy. Ogion twierdził, że używanie czarów wymaga cierpliwości i dojrzałości.