Ged zwany Krogulcem

Ged zwany Krogulcem charakterystyka

Ged zwany Krogulcem był też  Władcą Smoków i Arcymagiem. O życiu jego opowiadają Czyny Geda i liczne pieśni, poznajemy go,  kiedy nie narodziła się jeszcze jego sława, a pieśni nie zostały ułożone.

Urodził się w odludnej wiosce zwanej Dziesięć Olch, znajdujacej się  wysoko na zboczu góry, tam gdzie zaczyna się Dolina Północna. Jako dziecko nosił imię Duny, nadała mu matka, zmarła, zanim ukończył rok. Ojciec był wiejskim kowal brązownikiem, miał  sześciu braci Duny’ego, znacznie od niego starszych.

Duny  był wysokim krzykliwym chłopcem. Razem  z gromadką innych wiejskich dzieci pasał kozy na  łąkach, a gdy był już wystarczająco silny, aby poruszać miechami kowalskimi, ojciec zatrudnił go jako pomocnika w kuźni.
Jako siedmioletni chłopiec usłyszał zaklęcie Przywoływania, które wypowiedziała ciotka. W ten sposób nauczył się pierwszego zaklęcia i dzięki jego mocy przywołal kozy.

Gdy poznał dzięki swojej ciotce – Czarownicy zaklęcie Przywoływania, zdobył władzę nad ptactwem i zwierzyną, co sprawiało mu olbrzymią przyjemność i dawało poczucie władzy.  Widząc go często na górskich pastwiskach z drapieżnym ptakiem krążącym dookoła, inne dzieci nazywały go Krogulcem i tak zdobył sobie imię,  podczas gdy jego prawdziwego imienia nikt nie znał.

W czasie najazdu Kargów na wioskę Dziesięciu Olch użył zaklęcia tkające mgłę, dzieki której ukrył mieszkańców wioski i uratował im życie. Kargowie uciekli przed czarami, które ich przerażały.

W wieku trzynastu lat przeszedł obrzęd Przejścia: czarownica odebrała mu imię Duny i otrzymał od Ogiona imię Ged. Ogion Milczący postanowił uczyć chłopca, ponieważ uważał, że niebezpiecznie jest ,, utrzymywać w ciemności umysł kogoś zrodzonego do czarów ''.

Chłopieć zamieszkał z Ogionem Milczącym w Re Albi. Był pełen dumy, chcąć zaimponować nieznajomej dziewczynie postanowił nauczyć się zaklęcią Samoprzemienienia. Pełen pychy zaczął czytać zaklęcia z Księgi Wiedzy zakazanej jeszcze dla tak młodego i niedoświadczonego czarodzieja. Wywołał przez swoją próżność i brak pokory złą moc – Cień, który prześladował go przez wiele lat.

Ged  był bardzo ambitny i  postanowił uczyć się magii w Szkole Czarnoksiężników na wyspie Rocke.Tam stał się jednym z najlepszych uczniów, a gdy miał pietnaście lat Mistrz Przemian  zaczął nauczać go w odosobnieniu od innych i opowiadać mu o prawdziwych Zaklęciach Nadawania Kształtu

Konflit z Jasperem, duma i chęć zaimponowania mu sprawiła, że powrócił do niego tajemniczy Cień. Jasper rzucił mu wyzwanie na pojedynek na zaklęcia, a  zarozumiały, niedojrzały Ged zgodził się  przywołać  ducha zmarłego i przywołał Elfarran. Wyzwolił  wtedy ogromną, złą siłę, której nie umiał opanować. To zdarzenie nauczyło go pokory, ale też odpowiedzialności za zaklęcia. Zrozumiał, jak ogromną mają moc.

Kolejne lata Ged poświęcił na walkę z prześladującym go Cieniem. Wykazał się wówczas olbrzymią odwagą, poświęceniem, a także udowodnił, że jest potężnym czarnoksiężnikiem.

Wyróżniał się mądrością oraz sprytem, umiał pokonać Starego  Smoka z wyspy Pendor. Zawdzięczał to swojej wiedzy oraz sprytowi. Dzięki nim udało mu się odgadnąć  imię smoka  Yevaud i zodbyć nad nim przewagę.  Bogactwo nie miało dla niego dużej wartości, nie skusił się na dziewięć drogich kamieni, który oferował mu smok. Czarnoksiężnik charakteryzował się wyjątkową odwagą, mężnie walczył z młodymi smokami.

Uciekając przed Sługami Kamienia użył zaklęcia Samoprzemienienia i zamienił się w sokoła. Takie umięjętności stawiały Geda wśród najznakomitszych czarnoksiężników.

Ged było gotowy do poświęceń, aby pomóc przyjacielowi. Gdy śmiertelnie zachorował syn Pechvarry' ego, wysłał swoją duszę w pogoń za duszą dziecka. Jego największym przyjacielem został poznany w Szkole Czarnoksiężników Vetch. Tylko jemu zdradził swoje imię i poznał jego imię. Jego przyjaciel pomógł mu w ostatecznej  walce z Cieniem. Przeciwstawienie się złej mocy wymagało od Geda olbrzymiej siły, determinacji, odwagi i mądrości. Udało mu się jednak poznać i pokonać złą siłę.