Czarnoksiężnik z Archipelagu streszczenie

Czarnoksiężnik z Archipelagu

1. WOJOWNICY WE MGLE

Wyspa Gont jest krainą  czarnoksiężników.

Największym z nich był człowiek zwany Krogulcem, który w dniach szczytu swej potęgi stał się zarazem Władcą Smoków i Arcymagiem. O życiu jego opowiadają Czyny Geda i liczne pieśni. Urodził się w  wiosce  Dziesięć Olch. Imię, które nosił jako dziecko, Duny, nadała mu matka; zmarła  zanim ukończył rok. Ojciec był  wiejskim kowalem  brązownikiem, miał sześciu braci.  W dzieciństwie pasał kozy i pomagał ojcu w kuźni.

W wiosce mieszkała siostra jego zmarłej matki. Gdy chłopiec miał siedem lat usłyszał słowa zaklęcia, jakimi ciotka zmusiła kozę do posłuszeństwa i zejścia ze strzechy chaty. Gdy następnego dnia  Duny  pasł kozy na łąkach Wysokiego Zbocza wypowiedział słowa wypowiadane przez ciotkę.  Kozy zaczęły się do niego zbliżać, a gdy przerażony pobiegł  do wioski pobiegły za nim i  ciasno go otoczyły. Ciotka pomogła mu wtedy i zajęła się chłopcem.  Odkryła wtedy, że ma on zadatki na czarnoksiężnika.  Potem na jego prośbę nauczyła go przywoływać sokoła, pod warunkiem, że nie powtórzy nikomu zaklęć.

Ciotka nauczyła go przywoływać  krogulca i rybołowa, i orła.  Widząc go często na górskich pastwiskach z drapieżnym ptakiem krążącym dookoła, inne dzieci nazywały go Krogulcem. Gdy ukończył dwanaście lat  posiadł wielką część wiedzy ciotki.

W tamtych czasach Cesarstwo Kargad było silne. Kargad to cztery wielkie wyspy leżące pomiędzy Rubieżami Północnymi a Wschodnimi: Karego-At, Atuan, Hur-at-Hur, Atnini. Mieszkańcy tych wysp byli barbarzyńcami, którzy napadali na sąsiednie wyspy. Wioska Dziesięciu Olch zostali zatakowani przez barbarzynców z Kargadu. Niektórzy wieśniacy uciekli w góry i do lasu, ale  Ojciec Duny’ego, kowal brązownik został, bo nie umiał zostawić kuźni. Pozostali mieszkańcy wioski przygotowywali broń do walki, a kowal wytapiał  groty do włóczni.