Charlie Bucket charakterystyka

Charlie Bucket to główny bohater powieści ,, Charlie i tabliczka czekolady '' Roalda Dahla.

Charlie Bucket razem z sześcioosobową rodziną mieszkał w niedużym domku na skraju wielkiego miasta. Razem z nim mieszkali rodzice oraz dziadek Joe i George, babcia Josephine i Georgina.

Rodzina chłopca była biedna, po stracie pracy przez pana Bucket  w fabryce pasty do zębów głodowała. Codziennym daniem były : kapusta, ziemniaki i kapuśniak.

Charlie Bucket uwielbiał czekoladę, idąc rano do szkoły patrzył się na słodycze znajdujące się na wystawie sklepowej. Prawdziwą torturą było obserwowanie, jak jego koledzy ze szkoły jedzą na przerwie czekoladowe batoniki. Charlie raz do roku mógł posmakować czekoladę w swoje urodziny, należał on do najpiękniejszych dni w jego życiu.  Cała rodzina oszczędzała pieniądze na ten wyjątkowy dzień. Dwa razy dziennie Charlie Bucket przechodził obok bramy fabryki Wille’go Wonki. Zwalniał wtedy krok i głęboko zaciągał się ,, czarownym '' aromatem zapachu czekolady. Chłopiec pragnął wtedy zobaczyć, jak wygląda wnętrze fabryki.

Wieczorami po kolacji złożonej z kapuśniaku Charlie chodził do pokoju dziadków, aby posłuchać ich opowieści , a potem życzyć im dobrej nocy. Był serdecznym i miłym chłopcem. Odnosił się do członków rodziny  z szacunkiem i miłością. Charlie pozbawiony był egoizmu i troszczył się o swoją rodziną.  Gdy otrzymał czekoladę na urodziny podzielił  się nią z dziadkami i rodzicami.  Charlie nie chciał też zjeść  kromki chleba mamy, która podarowała mu swoją porcję jedzenia w trosce o jego zdrowie w czasie, gdy rodzina głodowała z powodu straty pracy przez pana Bucketa. Troszczył się o swoją rodzinę i był posłusznym i szlachetnym chłopcem.  Gdy znalazł pięćdziesiąt pensów postanowił kupić tylko  jedną tabliczkę czekolady, a resztę oddać mamie.

W czasie pobytu w fabryce Wonki udowodnił, że potrafi być cierpliwy i posłuszny. Nie myślał o własnych kaprysach i zachciankach, jak inne dzieci.   Stosował się do wskazówek Wonki,  nigdy nie kwestionował jego poleceń, dlatego udało mu się wygrać.  Pan Wonka wiedział, że Charlie jest wrażliwym i dobrym dzieckiem, dlatego podarował mu w prezencie swoją fabrykę. Docenił też  jego zamiłowanie do czekolady i fascynację fabryką. Był przekonany, że opiekuńczy   i życzliwy  chłopiec zatroszczy się o lud Umpa – Lumpa, który tam pracował .

Myślę, że Charlie Bucket to pozytywny bohater. Wyróżnia się wspaniałym charakterem, jego dobroć i szlachetność  zostały nagrodzone. Jest jedynym dzieckiem, które  było posłuszne i pozbawione egoizmu.